Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 5 vuotta vanha

Paraisilla pidettiin hätäkokous lastensuojelun kaoottisesta tilanteesta – "Tilanne ei voi jatkua tällä tavalla"

Paraisten lastensuojelun sosiaalityöntekijät ovat irtisanoutuneet lähikuukausien aikana. Työntekijöiden mukaan syinä ovat alimiehitys, liiallinen työmäärä ja huono johtaminen.

lapsi leikkii muovailuvahalla
Kuva: AOP
Joni Piirainen
Avaa Yle-sovelluksessa

Paraisten sosiaali- ja terveyslautakunta piti keskiviikkoiltana hätäkokouksen, jossa puitiin kaupungin lastensuojelun vaikeaa tilannetta.

Paraisten lastensuojelu on saanut arvostelua useilta tahoilta viime aikoina, sillä yksikön sosiaalityöntekijät ovat irtisanoutuneet lyhyen ajan sisällä.

Työntekijöiden kertomusten mukaan syynä on alimiehitys, liika työmäärä ja huono johtaminen. Kaupungin lähettämän tiedotteen mukaan lautakunta oli tietoinen vakavista ongelmista.

– Tilanne ei voi jatkua tällä tavalla. Yksikköön täytyy luoda sellainen ilmapiiri, että asiakkaat (lapset) ovat aina ykkösasia ja heidät hoidetaan hyvin. Painopiste on uuden osaavan henkilökunnan rekrytointi ja se että nykyinen henkilökunta tuntee itsensä arvostetuksi, tiedotti Paraisten kaupunki.

Lautakunta edellyttää nyt konkreettisia toimenpiteitä ja jatkuvaa seurantaa ongelmien ratkaisemiseksi.

Ensi viikon sosiaali- ja terveyslautakunnan kokouksessa päätetään mitä nämä toimeenpiteet tulevat olemaan.

Lastensuojelussa työskenteli aiemmin neljä sosiaalityöntekijää.

Suosittelemme