Helsingin Käpylässä saattoi törmätä tänään torstaina kymmenhenkiseen porukkaan, joka keräsi pusseihin koirien jätöksiä.
Kyseessä oli kotimaisen yrityksen kokoama partio ja tavoitteena oli muistuttaa koiranomistajia keräämään ulosteet kaduilta ja puistoista.
Suomessa on Tilastokeskuksen arvion mukaan noin 800 000 koiraa. Evidensia Eläinlääkäripalvelujen mukaan niiden arvioidaan tuottavan päivässä noin 120 000 kiloa ja vuodessa lähes 44 miljoonaa kiloa kakkaa.
Luontoon jätetyt läjät voivat edesauttaa tarttuvien tautien ja loisten leviämistä sekä lemmikistä toiseen että ihmisiin.
Mirja Kaimio
Koirankakkapartio halusi muistuttaa tempauksellaan, että kaupunkikuvaa epäsiistiksi tekevistä läjistä on myös muita haittoja.
– Muun muassa kaikki taudit ja loiset elävät kakoissa. Ja kun koirat nuuskivat niitä, ne siirtyvät siitä eteenpäin. Ne voivat siirtyä kengänpohjissa myös kotiin. Jos kotona on lapsia, pahimmassa tapauksessa he voivat saada sitä kautta pöpöjä, sanoi partioon osallistunut Anu Ylimaa.
Evidensian eläinlääketieteellinen johtaja, erikoiseläinlääkäri Mirja Kaimio on samoilla linjoilla.
– Luontoon jätetyt läjät voivat edesauttaa tarttuvien tautien ja loisten leviämistä sekä lemmikistä toiseen että ihmisiin, hän sanoo Evidensian tiedotteessa.
Kaimio toteaa Ylelle puhelimitse, että ihmisille koiran uloste on enemmänkin hygienia-asia – suurta vaaraa siitä ei ole.
Vaiva voi olla monesti varsin arkinenkin.
– Onhan se inhottavaa, että jos vaikka oman koiran kanssa lähtee lenkille, niin on kakkaa jaloissa, sanoi Helmi Kirjavainen Käpylässä.
Koirankakkapartio kannustaa myös yhteiseen ponnistukseen: kukin koiranomistaja voisi poimia paitsi oman koiransa jätökset myös yhden ylimääräisen kakan päivässä, he väläyttävät.
Helsinkiläinen Anneli Lindqvist on asunut Käpylässä kolmekymmentä vuotta ja on ulkoiluttanut tuona aikana kolmea eri koiraansa.
Hänen mielestään tilanteessa on tapahtunut ehkä pieni muutos – ja nimenomaan parempaan suuntaan.
Koirankakkakeskustelu käy kiivaana vuodesta toiseen. Lindqvist uskoo, että koiravihalta vältyttäisiin, jos koirien jätökset kerättäisiin pois.
– Ehdottomasti. Ei se koiran syy ole, vaan vika on narun toisessa päässä, hän sanoo.
Lue myös:
Jätösongelma kuriin? Ilmaiset koirankakkapussit tulevat taas pääkaupunkiin
Koirankakkapussi päätyy usein metsään: "Ei ihminen pitkään pitele kädessään lämmintä tuotetta"
Tarra kertoo, mihin roskikseen koirankakan voi tiputtaa
Yle Uutisten lukijat: Näin ratkeaisi jokakeväinen koirankakkaongelma