Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 5 vuotta vanha

Metallica yllätti Heikki Hurstin 25 000 euron avustussekillä

Tuntuva summa menee Veikko ja Lahja Hurstin avustusjärjestön toiminnan pyörittämiseen.

Metallica ja shekki
Heikki Hursti (toinen vas.) ja Sini Hursti ottivat vastaan lahjoituksen Metallicalta. Kuva: Metallica / Hurstinapu
Jussi Salokorpi
Avaa Yle-sovelluksessa

Metallimusiikin suuryhtye Metallica on lahjoittanut 25 000 euroa Veikko ja Lahja Hurstin Laupeudentyö ry:lle. Lahjoitus yllätti avustustyötä jatkavan Heikki Hurstin.

– Sanopas muuta. Sitä mekin ihmetellään. Oltiin tapaamassa koko Metallica-bändiä juuri äsken tyttäreni kanssa, ja sieltä tuo kuva on otettu, kertoo avustuksesta yllättynyt Heikki Hursti.

Hurstin mukaan yhtyeellä on hyväntekeväisyyskampanja melkein aina meneillään, kun he ovat jossain paikkakunnalla. Niin he halusivat nytkin olla hyväntekeväisyyttä tekemässä täällä Suomessa.

– Jostain sitten olivat saaneet meidän yhdistyksen tietoisuuteen ja halusivat olla mukana auttamassa.

Hursti sai tiedot avustuksesta noin kaksi viikkoa sitten.

– Mutta ihan yllättäen se tuli.

Hurstin mukaan 25 000 euron summa menee toiminnan pyörittämiseen.

– Meillä on vuokrakuluja, autokuluja ja monenlaisia kuluja, sitä hyödynnetään meidän koko toiminnassa.

Metallica on parhaillaan Helsingissä.

Suosittelemme sinulle