Liberaalin suursijoittajan George Sorosin Open Society -säätiö aikoo sulkea toimistonsa Unkarin pääkaupungissa Budapestissa ja muuttaa Berliiniin. Syyksi kerrotaan Unkarin pääministerin Viktor Orbánin hallituksen politiikka.
Orbán on syyttänyt unkarilais-amerikkalaista Sorosia monenlaisista väärinkäytöksistä ja ajanut Stop Soros -nimellä tunnettua lakipakettia, joka vaikeuttaa maahanmuuttoa edesauttavien kansalaisjärjestöjen toimintaa.
Orbánin mielestä Soros kannattaa aktiivisesti suuren mittakaavan maahanmuuttoa Eurooppaan.
– Unkarin hallitus on mustamaalannut ja vääristellyt työtämme ja tukahduttanut kansalaisyhteiskunnan toimintaa hyötyäkseen poliittisesti, käyttäen taktiikoita, jollaisia ei ole Euroopan unionin historian aikana nähty, Open Society -säätiön johtaja Patrick Gaspard sanoi tiistaina tiedotteessa uutistoimisto Reutersin mukaan.
Open Society -säätiö aikoo Budapestin-toimistonsa sulkemisesta huolimatta jatkaa unkarilaisten kansalaisjärjestöjen tukemista.
George Sorosin niin ikään tukema Keski-Euroopan yliopisto CEU julkaisi myöhemmin tiistaina tiedotteen, jossa se vakuutti aikovansa pysyä Budapestissa.
Sisäministerille oikeus kieltää järjestöjen toiminta
Orbánin hallituksen lakiesityksen mukaan sisäministerillä olisi oikeus kieltää maahanmuuttoasioissa aktiiviset järjestöt, jotka katsotaan kansalliseksi turvallisuusriskiksi. Lisäksi maahanmuuttoa tukevien kansalaisjärjestöjen saamille ulkomaisille lahjoituksille määrättäisiin jopa 25 prosentin vero.
Maahanmuuttoa koskevan lakipaketin odotetaan olevan ensimmäisiä lakeja, jotka Unkarin uusi parlamentti säätää. Orbánin Fidesz-puolue voitti Unkarin huhtikuiset parlamenttivaalit selvästi.
Ministeri Antal Rogan sanoi eilen maanantaina parlamentissa, että suunniteltua lakipakettia on tarpeen vielä tiukentaa. Hän ei tarkentanut, miten.
Lue myös:
Orbánin Unkari ryhtyy kurittamaan kansalaisjärjestöjä – agenttilistalla myös suomalainen