Jalkapallojoukkue Chelsean omistaja, venäläinen miljardööri Roman Abramovitš on saanut Israelin kansalaisuuden. Israelilaismedioiden mukaan hän aikoo muuttaa Tel Aviviin, kertoo brittiläinen The Guardian -sanomalehti.
Abramovitšin brittiviisumi oli vanhentunut huhtikuussa ja sen uusiminen vaikutti kestävän tavallista pidempään. Britannian hallitus ei ole kommentoinut asiaa.
Abramovitš tunnetaan läheisistä suhteistaan Kremliin. Jännitteet Britannian ja Venäjän välillä ovat kasvaneet entisen venäläisvakoojan Sergei Skripalin myrkytystapauksen takia.
Runsas viikko sitten ihmeteltiin, miksei Abramovitš osallistunut Lontoossa joukkueensa Englannin Cupin voitonjuhliin. Syyksi paljastuivat juuri viisumiongelmat.
BBC:n mukaan 51-vuotiaasta Abramovitšista tulisi Israelin rikkain henkilö.
Lue myös:
Britannia haluaa eroon "likaisesta rahasta" – venäläismiljardöörin viisumiongelmat tapetilla