Kaakkois-Suomessa, Repoveden kansallispuistossa olevan Lapinsalmen riippusillan kannatinvaijeri on pettänyt ja silta on poissa käytöstä, tiedottaa pelastustoimi.
Sillalla oli onnettomuushetkellä yhdeksän ihmistä, mutta kukaan ei ole loukkaantunut, kertoo päivystävä palomestari Harri Uuttala. Onnettomuus tapahtui kello 10.44.
Venetaksiyrittäjä Kari Niemi oli juuri lähdössä keikalle kun hänet pyydettiin apuun onnettomuuspaikalle.
– Olin siinä noin kymmenen minuuttia myöhemmin, Niemi kertoo.
– Siinä vaiheessa tilanne oli ohi jo. Kukaan ei päässyt tippumaan.
Kaikki sillalla onnettomuushetkellä olleet ihmiset pääsivät omin avuin tai avustettuina pois vaurioituneelta sillalta. Paikalla oli kaikkiaan 13 pelastuslaitoksen yksikköä.
Pelastuslaitos: Sillalla oli luvallista enemmän ihmisiä
50 metriä pitkällä sillalla saa olla yksi ihminen 10 metrin välein, pelastuslaitos kertoo.
Riippusilta on ainoa jalankulkusilta kansallispuistoon. Puistoon pääsee myös pienellä lossilla.
Metsähallituksen luontopalveluiden kenttäpäällikön Auvo Sapattisen mukaan vielä ei tiedetä, miksi vaijeri petti. Hän kertoo, että asiasta aloitetaan tutkinta alkuviikosta.
Lapinsalmen riippusilta on Kapiaveden kiertävän Ketunlenkki-reitin varrella. Reitti on Repoveden kansallispuiston suosituin päivämatkakohde.
Vuonna 1987 valmistunut silta ylittää alla olevan Kapiaveden yli 10 metrin korkeudessa.
Juttua päivitetty kello 14.18 pelastuslaitoksen täsmentynein tiedoin.