Presidentti Sauli Niinistö kertoo olleensa tietoinen Turun saariston suuroperaatiosta jo pitkään.
Niinistö muistutti, että kyseessä oli laajamittainen operaatio, koska tutkittavalla yrityksellä on huomattava määrä kiinteistöjä.
Hän sanoi olleensa jo pitkään huolissaan venäläisten kiinteistöhankinnoista strategisesti tärkeillä alueilla. Niinistön mukaan operaatiolla ei kuitenkaan ole vaikutusta Suomen ja Venäjän suhteisiin.
Niinistöltä kysyttiin asiasta New Yorkissa, jossa hän on parhaillaan osallistumassa YK:n yleiskokoukseen.
Niinistöltä kysyttiin myös, pitäisikö valtion pakkolunastaa Airiston Helmi -yhtiön omistamat maa-alueet.
Niinistö ei halunnut ottaa kantaa kyseiseen tapaukseen, mutta sanoi, ettei Suomen valtiolla ole pakkolunastusperusteita tapauksissa, joissa kaupat on tehty useita vuosia sitten.
Hänen mukaansa lainsäädäntöä tulee päivittää niin, että vastaavat aluehankinnat syynätään tarkemmin vastaisuudessa.
Lue myös:
KRP esittää kahta henkilöä vangittavaksi Turun saariston suuroperaatioon liittyen 24.9.2018