Hyppää sisältöön

Pekka Haavisto nousi vihreiden puheenjohtajaksi äänin 40-1

Puheenjohtajavaalissa Haavistoa vastassa oli kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto.

Heli Järvinen (vas.), Emma Kari ja varapuheenjohtaja Maria Ohisalo toivottavat Vihreiden puheenjohtajaehdokas Pekka Haavistoa tervetulleeksi puolueen puoluevaltuuskunnan kokoukseen.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
Hannu Tikkala

Vihreiden puoluevaltuuskunta valitsi vihreiden uudeksi puheenjohtajaksi Pekka Haaviston. Haavisto voitti puheenjohtajakisassa kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluodon. Haavisto sai äänistä 40 ja Alanko-Kahiluoto yhden.

– Tilanne on poikkeuksellinen, jossa lähdemme tuleviin vaaleihin, Haavisto sanoi puheessaan Pikkuparlamentissa.

Vihreät joutuivat valitsemaan uuden puheenjohtajan, kun paikalta väistynyt Touko Aalto kertoi viime viikon keskiviikkona sairastavansa masennusta.

Aalto perusteli vetäytymistään sillä, että hän tarvitsee aikaa toipumiseen ja vihreät kaipaa puheenjohtajaa vetämään eduskuntavaalikampanjaa. Eduskuntavaalit järjestetään huhtikuussa 2019.

Vihreät löysivät useiden kiemuroiden jälkeen kaksi puheenjohtajaehdokasta: Haaviston ja Alanko-Kahiluodon. Yhteensä kahdeksan vihreää kieltäytyi ehdokkuudesta, ennen kuin Alanko-Kahiluodolle löytyi vastaehdokas.

– Kiitän kaikkia, jotka harkitsivat ehdokkuutta, Haavisto sanoi.

Vihreiden viestintä on herättänyt myös sisäistä kritiikkiä.

– Ei ole ollut tiedotusstrategian riemuvoitto, kun ihmiset vuorotellen kieltäytyvät ja lopulta päädytään Haavistoon, puolueen entinen puheenjohtaja Osmo Soininvaara sanoi Helsingin Sanomien haastattelussa.

Haavisto ei nouse ensimmäistä kertaa vihreiden puheenjohtajaksi. Hän toimi vihreiden puheenjohtajana 1993–1995.

Haavisto putosi eduskunnasta vuoden 1995 eduskuntavaaleissa, mutta vihreät nostivat hänet puolueen ensimmäiseksi ministeriksi Paavo Lipposen hallitukseen.

Haavisto alkoi niittää suurta kansansuosiota presidentinvaaleissa 2012 ja 2018.

Lue lisää:

Vihreiden puheenjohtajakisaan ilmottautunut Pekka Haavisto: Pidin Ohisaloa parhaana vaihtoehtona puolueen johtoon

Vihreiden puheenjohtajaksi hakeva Alanko-Kahiluoto ei saavu itse kokoukseen –"Olen perheeni kanssa Kiotossa"

Analyysi: Touko Aalto astui liian suuriin saappaisiin liian aikaisin – uusi puheenjohtaja löytyy puolueen ytimestä

Suosittelemme sinulle