Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 4 vuotta vanha

Merikarvian ruokasabotaasin tutkinnassa läpimurto – poliisi pidätti neulojen piilottamisesta epäillyn

Merikarvialla löytyi lokakuussa ompelukoneen neuloja leipomotuotteista ja makkarasta.

Poliisiauto Merikarvian K-Marketin pihassa.
Merikarvialla löytyi neuloja makkarasta ja leipomotuotteista. Kuva: Carolus Manninen / Yle
Antti Laakso
Avaa Yle-sovelluksessa

Poliisi on pidättänyt 1950-luvulla syntyneen miehen epäiltynä Merikarvian ruokasabotaasista.

Merikarvialaisista kaupoista ostetuista tuotteista löytyi lokakuussa ompelukoneen neuloja. Kaksi neulaa löytyi leipomotuotteista ja yksi neula makkarasta. Neuloja oli työnnetty elintarvikkeisiin kahdessa eri kauppaliikkeessä.

Komisario Jouni Uusitalo Kankaanpään poliisista kertoo, että poliisi otti epäillyn kiinni maanantaina ja aloitti kuulustelut tiistaina. Mies ei ole tunnustanut tekoa eikä kertonut kovin paljon muutakaan, joten kuulusteluja jatketaan keskiviikkona.

Epäilty asuu Merikarvialla

Merikarvialaisen epäillyn jäljille päästiin poliisin omien tutkimusten ja kauppiaiden antamien vinkkien avulla.

Tapaus on kuohuttanut pientä pohjoissatakuntalaista Merikarvian kuntaa. Kauppiaat ovat tehostaneet valvontaa uusien tapausten estämiseksi.

Merikarvian K-market
Neuloja löytyi muun muassa merikarvialaisesta K-kaupasta ostetuista leipomotuotteista. Kuva: Tapio Termonen / Yle

Komisario Uusitalon mukaan uusia neuloja ei ole elintarvikkeista löytynyt. Poliisi kaipaa edelleen yleisövihjeitä tapahtumista. Niitä ei Uusitalon mukaan ole toistaiseksi saatu kovinkaan runsaasti.

Poliisi korostaa, että ilkivalta on ollut erittäin vaarallista. Pahimmillaan asiakas olisi voinut nielaista neulan ja saada vakavia vammoja.

Tapauksia on tutkittu törkeän pahoinpitelyn yrityksenä.

Suosittelemme sinulle