Hyppää sisältöön

HS-gallup: SDP jatkaa kärjessä, vihreiden kannatuslasku vaikuttaa pysähtyneen

Toiseksi suurimpana puolueena kyselyssä jatkaa edelleen kokoomus.

Eduskuntapuolueiden logot
Kuva: Yle Uutisgrafiikka
Saara Hirvonen

Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen, SDP:n kannatus suosituimpana puolueena on vahvistunut lisää, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä gallupista (siirryt toiseen palveluun). Demareiden kannatus on noussut 22,4 prosenttiin perjantaina julkaistusssa mittauksessa.

Toiseksi suosituimpana puolueena on Kansallinen Kokoomus. Kokoomus keräsi 19,7 prosentin kannatuksen. Edellisessä mittauksessa SDP:n kannatus oli tasan 22 prosenttia, kokoomuksen suosio on suunnilleen edellisen mittauksen tasolla.

Pääministeripuolue Suomen Keskustan kannatus on laskenut hieman ja se on nyt kolmantena, 15,4 prosenttillaan.

Vihreiden kannatus nousi hieman edellisestä mittauksesta ja on nyt 12,5 prosenttia. Aiempi laskusuunta vaikuttaisi pysähtyneen.

Gallupin joka neljäs vastaus on kerätty sen jälkeen, kun Pekka Haavisto valittiin väliaikaiseksi puheenjohtajaksi. Touko Aallon luovuttua tehtävästään.

Kantar TNS haastatteli loka-marraskuussa noin 2 300 ihmistä Manner-Suomesta. Virhemarginaali on noin kaksi prosenttiyksikköä molempiin suuntiin suurimpien puolueiden kohdalla.

Lue myös:

HS-gallup: SDP:n etumatka kasvaa, vihreiden kannatus jatkaa murenemistaan

HS-gallup: Antti Rinteen SDP pysyy paalupaikalla, vihreiden kannatusluisu jatkuu

HS-puoluegallup: SDP kärjessä, mutta kannatus pienessä laskussa

Suosittelemme sinulle