Tampereella Hämeenpuistossa syttyi tiistain ja keskiviikon välisenä yönä tulipalo päiväkodin kattorakenteissa. Päiväkoti tuhoutui lopulta kokonaan.
Pelastuslaitos sai hälytyksen noin puoli kolmelta. Sen saapuessa paikalle päiväkodin katosta nousi korkeita liekkejä, jotka nuolivat kerrostalon seinää. Päiväkoti oli rakennettu 12-kerroksiseen taloon kiinni.
Kerrostalon kylki mustui palossa ja asuntoihin ehti kulkeutua savua, mutta pelastuslaitoksen ansiosta itse tulipalo ei ehtinyt levitä asuntoihin.
– Oli hyvin pienestä kiinni, minuutista tai kahdesta, ettei se mennyt asuntoihin sisälle. Ikkunat ehtivät haljeta jo osittain alimmista kerroksista, kertoo päivystävä palomestari Teemu Turtonen.
Kerrostalon alimmat asunnot vaurioituivat pahimmin. Turtosen mukaan kaikissa tulipalon puoleisen seinämän asunnoissa on vähintään savusta tulleita vaurioita. Asunnot ovat asumiskelvottomia.
Pelastuslaitos evakuoi kerrostalon kaikki asukkaat 55:stä asunnosta. Ensihoito tarkasti 59 henkilöä. Suurempia henkilövahinkoja ei tullut.
Jälkityöt jatkuvat keskiviikkona päivällä
Sammutustöissä oli yöllä ja aamulla noin 20 pelastusyksikköä. Aamulla kuuden aikaan tilanne oli jo rauhoittumaan päin ja enää muutamia palopesäkkeitä oli jäljellä.
Raivaustyöt jatkuvat kuitenkin pitkälle keskiviikkopäivään. Tulipalopaikan raivaustyöt vaikuttavat liikenteeseen. Katua tai sen osia joudutaan sulkemaan.
Asukkaita ei päästetä asuntoihin ennen jälkiraivauksen loppumista.
Kerrostalossa asuva silminnäkijä kertoi Ylelle, että päiväkodin katolla on tehty viimeaikoina pikitöitä ja siellä on ollut paljon työkaluja. Hän oli kuullut kovan pamauksen ennen tulipaloa.
Päiväkodissa oli parhaillaan käynnissä kattoremontti, ja päiväkoti on ollut suljettuna heinäkuun ajan.
Poliisi tutkii palon syttymisyytä.