Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 4 vuotta vanha

Mikko Korhonen iskuetäisyydeltä päätöspäivään perinteikkäässä suurkilpailussa Lontoossa

Mikko Korhonen jakaa sijaa 23 ennen päätöspäivää Euroopan kiertueen PGA Championship -kilpailussa.

Mikko Korhonen
Kuva: EPA
Emma Hyyppä
Avaa Yle-sovelluksessa

Golfari Mikko Korhonen on 23:ntena ennen päätöskierrosta golfin Euroopan kiertueen PGA Championship -kilpailussa Lontoossa. Korhonen löi lauantaina kolmannella kierroksella tuloksen 71 (–1) ja siirtyi yhteistulokseen –4.

Korhonen sinnitteli kisassa mukana kierroksen alkupuoliskon vaikeilla väylillä. Hän kirjasi kierrokselta kolme birdieä ja kaksi bogia.

– Hyvä kierros ja päivä. Alle parin on täällä aina hyvä tulos. Alussa oli aika jäätäviä pareja, joiden ansiosta pystyin sinnittelemään menossa mukana. Kierroksen loppupuoli oli tasaisempaa menoa, Korhonen kommentoi tiedotteessa.

Kokenut Korhonen kertoo nauttivansa tunnelmasta kilpailussa, jonka päätöskierroksilla väylöjen laidoilla kilpailua seuraa monituhatpäinen yleisö.

Tapio Pulkkanen pelasi lauantaina mainiosti tuloksen 69 (–3) ja nousi jaetulle 32. sijalle ennen päätöskierrosta.

Kovatasoisen kilpailun kärkipaikkaa pitää Espanjan Jon Rahm tuloksella –15, toisena on Englannin Danny Willett tuloksella –14.

Lue myös:

Eurooppa palasi voittajaksi Solheim Cupissa – norjalaisen Pettersenin birdieputti ratkaisi

Upeasti golfannut Kalle Samooja kuittasi turnauksen jaetusta kakkossijasta 166 000 euroa

Korhonen ja Samooja loistivat Sveitsin kilpailun avauksessa

McIlroy voitti golfhistorian suurimman palkintopotin

Lowry ylivoimaiseen voittoon golfin Britannian avoimessa mestaruuskilpailussa – Korhonen 63:s

Suosittelemme