Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

Henry Manni kelasi finaaliin 100 metrillä

Henry Manni pääsi illalla käytävään finaaliin aikavertailun perusteella.

Henry Manni
Henry Manni. Kuva: AOP / imago sportfotodienst
Riikka Smolander-Slotte
Avaa Yle-sovelluksessa

DUBAI. Henry Manni selvitti viimeisenä tiensä 100 metrin T34-luokan finaaliin parayleisurheilun MM-kisoissa Dubaissa. Manni oli alkueränsä neljäs ja pääsi illalla käytävään finaaliin aikavertailun perusteella. Mannin aika oli 16,33 ja hän oli karsinnan kahdeksanneksi paras.

– Vähän turhan jännäksi meni. Startti oli huono, loppu sujui paremmin. Pitää katsoa videolta, mikä startissa kiikasti ja parantaa finaaliin, Manni kommentoi helpottuneena Yle Urheilulle.

Manni sijoittui lauantai-iltana neljänneksi 400 metrillä. Manni ei kuitenkaan uskonut, että illan finaali vaikutti tämän aamun vireeseen. Dubain sää suosii sunnuntaiaamuna urheilijoita, lämpöä on vain +24 astetta ja stadion on pilvipeiton suojassa.

– Illalla vedetään täysillä. Ja taistellaan maaliin asti, Manni päätti.

Lue myös:

Suomalaisella keihäänheittäjällä oli tuhannen taalan paikka MM-kultaan, mutta melkein pyörtyi "huonosti lämmitetyssä saunassa" kesken kisan: "Oksetti, enkä edes nähnyt kunnolla"

Suomen mitalisade jatkuu: Marjaana Heikkiselle keihään MM-hopeaa

Tässä parayleisurheilun MM-kisojen ohjelma – näin seuraat kisoja Ylen kanavilla

Manni jäi ilman mitalia – "Sataselle lähden ihan täydellä tsempillä"

Henry Manni haluaa jatkaa mitaliputkeaan – tänään siihen on realistisin mahdollisuus: "Olen aina ollut arvokisoissa parhaimmillani"

Amanda Kotaja täydensi parajoukkueen kultasaalista ja kertoi syyn Suomen kelausmahtiin

Huikeaa ylivoimaa! Kotaja kelasi MM-kultaa kisaennätyksellä

“Herran pieksut sentään, mikä finaali!” Tähti hämmästeli käsittämättömän tiukkaa finaalia

Tuomas Manni kuulan finaaliin parayleisurheilun MM-kisoissa

Leo-Pekka Tähti teki sen taas! Kelasi jo neljännen maailmanmestaruuden

Suosittelemme sinulle