Brasilian presidentti Jair Bolsonaro on sitä mieltä, että vastuu Amazonian metsäpaloista kuuluu näyttelijä Leonardo DiCapriolle.
Bolsonaro on totesi kannattajilleen perjantaina presidentinpalatsin ulkopuolella, että DiCaprio on maksanut 500 000 dollaria ympäristöjärjestölle, jotta se sytyttäisi metsää tuleen. Presidentti ei esittänyt väitteidensä tueksi todisteita.
– Leonardo DiCaprio on hieno tyyppi, eikö vain? Hän lahjoittaa rahaa sytyttääkseen Amazoniaa tuleen, totesi Bolsonaro.
Aktiivisena luonnonsuojelijana tunnettu DiCaprio kielsi lauantaina Instagramissa Bolsonaron syytökset.
– Näiden korvaamattomien ekosysteemien tulevaisuus on vaakalaudalla ja olen ylpeä voidessani tukea ryhmiä, jotka suojelevat niitä. Vaikka ryhmät ovatkin tukemisen arvoisia, emme ole rahoittaneet kyseisiä organisaatioita, kirjoitti DiCaprio.
Amazonian sademetsien paloja on ollut tänä vuonna ennätysmäisen paljon. Ympäristönsuojelijat ovat syyttäneet Amazonian ahdingosta Bolsonaroa, joka on kannattanut kaivostoimintaa ja metsän raivaamista maatalouskäyttöön sademetsäalueella.
Bolsonaro on vastannut arvosteluun syyttämällä kansalais- ja hyväntekeväisyysjärjestöjä metsäpalojen sytyttämisestä esittämättä väitteilleen minkäänlaisia todisteita.
Presidentin kommentit kääntävät nyt brasilialaisia ulkomaalaisia kansalaisjärjestöjä vastaan.
– Bolsonaron voimakas arvostelu kansalaisjärjestöjä kohtaan on johtanut siihen, että osa hänen kannattajistaan on alkanut suhtautua hyvin vihamielisesti ja epäluuloisesti ulkomaalaisiin järjestöaktivisteihin, kertoo Amazonin alueella parhaillaan juttumatkalla oleva Ylen ulkomaantoimittaja Mika Mäkeläinen.
Mäkeläinen kertoo, että kun sotilaspoliisi pysäytti kuvausryhmän eilen lauantaina Parán osavaltiossa, ryhmää epäiltiin kansalaisjärjestöaktivisteiksi. Ryhmä pääsi jatkamaan matkaa, kun poliisille vakuutettiin, että autossa ei ole ympäristöjärjestöjen työntekijöitä.
Mäkeläisen Amazonin-matkaa voi seurata Facebookissa, Twitterissä ja Instagramissa.
Lue myös:
CNN: Leonardo DiCaprio responds after Brazil's President blames actor for Amazon forest fires
BBC: Brazil's Bolsonaro says DiCaprio gave cash 'to set Amazon on fire'
Brasilian Amazonin sademetsäkadosta julkaistiin tarkistettu tilasto – tuho hieman luultua suurempi
Avaruusjärjestö: Brasilian Amazonin sademetsän kato suurin yli kymmeneen vuoteen