Kaikki maanantaiksi julistetut lakonuhat toteutuvat, valtakunnansovittelijan toimisto kertoo. Lakot koskevat Teollisuusliiton, Ammattiliitto Pron ja Ylempien toimihenkilöiden alaisia työntekijöitä.
Kolmipäiväiset lakot alkavat 9. joulukuuta, ja mukana on jopa noin 100 000 työntekijää.
Teknologiateollisuus ry laskee, että kolme päivää kestävän lakon ajalta tuotantomenetykset voivat nousta jopa satoihin miljooniin euroihin.
Teollisuusliitto ja työnantajaliitot ovat käyneet kuluneen viikon aikana valtakunnansovittelijan johdolla sovitteluja uusista työehtosopimuksista. Sovitteluja on käyty teknologiasektorin aloilla, kemianteollisuudessa sekä mekaanisessa metsäteollisuudessa.
Valtakunnansovittelija kertoi aiemmin tänään, että Metsäteollisuuden ja Teollisuusliiton välisissä työehtoneuvotteluissa ei ole edellytyksiä sovintoehdotukselle.
Maanantaina valtakunnansovittelija antoi sovintoehdotuksen Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden välisissä neuvotteluissa, mutta Teollisuusliitto ei sitä hyväksynyt. Teknologiateollisuudelle ehdotus olisi kelvannut.
Lue lisää: