Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

Katso 31 kuvan kooste Linnan upeimmista ja puhutuimmista puvuista: Uudet suosikkivärit yllättivät

Linnassa nähtiin tänä vuonna todellista väriloistoa, kiittää asiantuntija.

Kansanedustaja Bella Forsgren linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Etualalla vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Esa Koivuranta
Avaa Yle-sovelluksessa

Värejä. Se on ensimmäinen asia, joka Linnan juhlien tämäniltaisesta pukuloistosta jäi muodin asiantuntijan, kirjailija Mirva Saukkolan mieleen.

Pääosassa ei siis ollut perinteinen musta, hän sanoo. Sen sijaan Linnassa nähtiin paljon esimerkiksi vihreää – kuten viime vuonnakin – sekä oranssia ja sahraminkeltaista.

Yksi tyylikkäimpiä oranssiin pukeutuneita oli Saukkolan mielestä kokoomuskansanedustaja Ilkka Kanervan puoliso Elina Kanerva. Hän on perinteisesti ollut Linnan seuratuimpia pukeutujia.

Kokoomuksen kansanedustaja Ilkka Kanerva ja puoliso Elina Kiikko kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Kokoomuksen kansanedustaja Ilkka Kanerva ja puoliso Elina. Elina Kanerva on ollut Linnan seuratuimpia pukeutujia. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Tänä vuonna Kanerva oli pukeutunut suunnittelija Anne-Mari Pahkalan silkkiasuun. Se oli epäsymmetrinen ja puki kantajaansa, Saukkola arvioi.

Näyttelijä Elina Knihtilällä oli yllään sahraminkeltaista, ja Saukkolan mielestä myös hän onnistui asuvalinnassaan. Knihtilän puku oli suunnittelija Katri Niskasen käsialaa.

Elina Knihtilä ja Tommi Korpela kättelemässä linnan juhlissa Helsingissä itsenäisyyspäivänä
Näyttelijät Elina Knihtilä ja Tommi Korpela. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Sekä Kanerva että Knihtilä ovat hyviä esimerkkejä värien käytöstä, Saukkola toteaa. Mutta oli väreihin luottaneita Linnassa muitakin – esimerkiksi vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén:

Kansanedustaja Bella Forsgren linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Kansanedustaja Bella Forsgrén. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Ja kansanedustaja Mari Holopainen, niin ikään vihreistä:

Kansanedustaja Mari Holopainen Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Emma Saarnio oli suunnittelemassa presidentin puolison Jenni Haukion viimevuotista Linnan juhla-asua. Saarniolla itsellään oli tänä vuonna yllään muotitalo Valentinon liehuva puku, kommentaattori Sami Sykkö sanoi Ylen itsenäisyyspäivän televisiolähetyksessä.

 Emma Saarnio kättelemässä linnan juhlissa Helsingissä itsenäisyyspäivänä.
Suunnittelija Emma Saarnio. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
SDP:n kansanedustaja kansanedustaja Eveliina Heinäluoma kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Toinen Mirva Saukkolan huomion kiinnittänyt asia olivat hihat. Niitä näkyi tänä vuonna erityisen paljon.

Esimerkiksi SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pukeutui pitkähihaiseen juhla-asuun, niin myös vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo.

Maria Ohisalo
Vihreiden Maria Ohisalo. Kuva: Pasi Murto / AOP

Pitkähihainen iltapuku on käytännöllinen, Saukkola sanoo.

Toisaalta hän näkee tässä myös heijastumaa me too -liikkeen jälkeisestä ajasta.

– Iltapukujen ei haluta olevan niin paljastavia ja naisia esineellistäviä. Ne ovat nyt ehkä peittävämpiä. Hihat ovat selvästi palanneet juhlapukeutumiseen.

Jenni Haukio yllätti tutulla puvulla

Hihat olivat ilmestyneet myös Jenni Haukion asuun, Saukkola huomioi.

Jenni Haukio
Presidentin puoliso Jenni Haukio. Kuva: Yle

Haukio juhli itsenäisyyttä fuksianpunaisessa puvussa. Asu oli sama kuin vuonna 2015.

Saukkolan mukaan Suomessakin on joskus vallinnut Hollywoodin punaisilta matoilta tuttu ajattelu – että iltapuvun pitäisi aina olla uusi ja yllättävä.

Siksi hän pitää Jenni Haukion asuvalintaa erinomaisena ja esimerkkinä jostain uudesta.

– Oli hienoa, että hän oli ottanut puvun, jota on aiemmin käyttänyt vastaavassa tilaisuudessa. Sitä oli vähän muodistettu, siihen oli tuotu hihat. Se oli kaunis ja puki häntä erittäin hyvin.

Se, että pukua käytettäisiin vain kerran, on Saukkolan mielestä ajatuksenakin tuhlaileva ja kummallinen.

"Haluttiin kunnioittaa etikettiä – se oli myönteinen juttu"

Linnan juhlien kommentaattori, muotitoimittaja Sami Sykkö ennakoi tällä viikolla Ylen Kulttuuriykkösessä, että väriloiston lisäksi vastaanotolla nähtäisiin esimerkiksi kierrätysmuotia.

Sykön mukaan kierrätys oli iso teema viime vuonna ja tänä vuonna se vain jatkuu.

Näin myös oli. Esimerkiksi siivousyrittäjä Saana Tynin puvussa oli käytetty siivousliinoja:

Siivousyrittäjä Saana Tyni linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
Siivousyrittäjä Saana Tynin siivousliinoista tehty puvunsomiste menossa linnan juhliin itsenäisyyspäivänä.
Yksityiskohta Saana Tynin asusta. Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva

Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelän asu oli puolestaan valmistettu Kansallismuseon banderollista, Sykkö kertoi televisiossa:

Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä Helsingiss.ä
Vasemmistoliiton Mai Kivelä. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Vihreiden kansanedustaja Emma Kari ja Tapio Laakso linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä Helsingissä
Kansanedustaja Emma Kari. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Myös vihreiden kansanedustaja Emma Kari oli valinnut kierrätysteeman, hän kertoi aiemmin tällä viikolla.

Mirva Saukkola ilahtui siitä, ettei itsenäisyyspäivän vastaanotolla nähty aiempien vuosien tapaan erityisen räikeitä kannanottoja.

Linnan juhliin on tultu joka vuosi esimerkiksi lenkkareissa, mutta tällä kertaa provosoiva pukeutuminen oli hillitympää, Saukkola toteaa.

– Nyt oli haluttu kunnioittaa etikettiä. Sitä pukukoodia, jonka presidentin kanslia oli ilmoittanut. Se oli myönteinen juttu.

Pieniä yksityiskohtia kuitenkin vilahteli:

LJuhlijoita presidentin juhlavastaanotolla itsenäisyyspäivänä.
Mediapersoona Aram Aflatunin selässä oli lueteltu lähiöiden nimiä. Kuva: Antti Haanpää / Yle
Työeläkevakuuttajien (TELA) toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes ja aviomies Kari Penkkilä kättelemässä presidenttiparia linnan juhlissa
Työeläkevakuuttajien toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes tuli tällaisissa kengissä Linnaan. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Sarjakuvapiirtäjä Max Sarin erottui kuviollisella takillaan:

Max Sarin kättelemässä linnan juhlissa Helsingissä itsenäisyyspäivänä.
Sarjakuvapiirtäjä Max Sarin. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Väriloiston joukossa nähtiin myös valkoista.

Kansanedustaja Jaana Pelkonen ja Niko Aho Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Kansanedustaja Jaana Pelkonen. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Esimerkiksi kokoomuksen kansanedustaja Jaana Pelkonen on ollut perinteisesti Linnan seuratuimpia pukeutujia. Hänen asunsa oli suunnittelija Teemu Muurimäen käsialaa.

Valkoista oli myös perussuomalaisten kansanedustajan Ritva "Kike" Elomaan yllä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva Kike Elomaa ja puoliso Kimmo Elomaa kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Kansanedustaja Ritva "Kike" Elomaa. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari ja Teemu Lämsä linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä Helsingissä.
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Laura Huhtasaari. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Otsikoissa viime päivinä paljon ollut SDP:n Sanna Marin oli pukeutunut ilmavaan asuun.

Liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
SDP:n Sanna Marin. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
Rosanna Toivonen kättelemässä linnan juhlissa Helsingissä itsenäisyyspäivänä.
Suomen naisten cheermaajoukkueen kapteeni Rosanna Toivonen. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä Helsingissä.
Kokoomuslainen kansanedustaja Sofia Vikman. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
SDP:n kansanedustaja Maria Guzenina ja puoliso Kari Mokko kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
SDP:n kansanedustaja Maria Guzenina. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Kirjailija Siiri Enoranta saapui housupuvussa:

Kirjailija Siiri Enoranta Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

SDP:n europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri juhli pinkissä:

Mia-Petra Kumpula-Natri ja Pasi Natri Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Miapetra Kumpula-Natri ja Pasi Natri. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Vasemmistoliiton kansanedustaja Merja Kyllönen ja puoliso Mika Pihlajamaa kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Vasemmistoliiton kansanedustaja Merja Kyllönen ja hänen puolisonsa Mika Pihlajamaa. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Ohjaaja Dome Karukoski ja puoliso Nadia kättelyjonossa linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Ohjaaja Dome Karukoski ja Nadia-puoliso. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Yksiväristen asujen joukossa oli tänä iltana myös printtiasuja. Yksi kuviolliseen asuun pukeutuneista oli Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteenin Tim Sparvin kumppani Jitka Novackova.

Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteeni Tim Sparv ja kumppaninsa Jitka Novackova linnan juhlien kättelyssä itsenäisyyspäivänä Helsingissä.
Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteeni Tim Sparv ja kumppani Jitka Novackova. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Marimekon toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko ja kumppani saapuvat linnan juhliin itsenäisyyspäivänä.
Marimekon toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Designtalo Marimekon toimitusjohtaja Tiina Alahuhta-Kasko edusti juhlissa Unikko-kuosissa.

Entinen telinevoimistelija Jari Mönkkönen yhdessä vaimonsa Sanna Mönkkösen kättelemässä linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Entinen telinevoimistelija Jari Mönkkönen yhdessä vaimonsa Sanna Mönkkösen kanssa. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Kimallettakin nähtiin, muotiasiantuntija Mirva Saukkola sanoo.

Jääkiekkoilija Jenni Hiirikoski saapuu linnan juhliin itsenäisyyspäivänä Helsingissä
Jääkiekkoilija Jenni Hiirikoski. Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Yle kysyi myös yleisön mielipidettä Linnan tämänvuotisesta pukeutumisesta – ja Yle.fi-sovelluksessa järjestetyn pukuäänestyksen suosikki oli Jenni Haukio. Tulokset voit lukea tästä jutusta.

Lue seuraavaksi:

Muistatko vielä suomalaiset hurmanneen Hannes Hynösen? Veteraanit ovat järjestäneet Linnan juhlien koskettavimmat hetket

Katsotko Linnan juhlat vuodesta toiseen? Kokosimme 100 vuotta täyttävän vastaanoton historiasta 10 pointtia, joita et tiennyt

Miten selviytyisit Linnan juhlista? Testaa reaktiosi pelaamalla, kerää pisteitä ja ansaitse mitali

Korjattu 16.12.2019 klo 8.55: Miapetra Kumpula-Natrin etunimen kirjoitusasu.

Suosittelemme