Pohjanmaalla seitsemällä henkilöllä epäillään koronavirusta. He ovat matkustaneet hiljattain Pohjois-Italiassa. Asiasta kertoi Svenska Yle maanantaina:
Lue lisää: Möjlig Corona hos sju personer i Österbotten – svar väntas på tisdag.
Vaasan sairaanhoitopiirin infektiolääkäri Juha Salonen ei vielä halua arvioida, onko nyt kyseessä Pohjanmaan maakunnan ensimmäiset koronavirustartunnat.
– Näistä seitsemästä useimmilla on melko lieviä oireita, joten kyse voi olla myös muista sairauksista, Salonen sanoo.
Nielunäytteet on lähetetty Helsinkiin tutkittavaksi ja tuloksien odotetaan valmistuvan tiistaina iltapäivällä.
Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä noudatetaan tiukempaa tiedotuslinjaa: vain varmistuneista tartunnoista tiedotetaan.
–Yhteydenottoja on tullut paljon, mutta näytteenottoja on ollut muutamia. Ilmoitamme, jos tulos tai tulokset niin näyttävät, kertoo ylilääkäri Elina Kärnä.