Hyppää sisältöön

Nokian Renkaat aloittaa yli 1 600 ihmisen yt-neuvottelut koronaviruksen takia

Yritys suunnittelee lomautuksia.

Nastarenkaita Nokian Hakkapeliitta 7.
Kuva: Derrick Frilund / Yle
Anu Leena Koskinen

Nokian Renkaat Oyj käynnistää yhteistoimintaneuvottelut. Neuvottelut koskevat Suomessa työskentelevän henkilöstön lomautuksia.

Neuvotteluiden piirissä on noin 1 630 henkilöä. Mahdolliset sopeuttamistoimenpiteet on suunniteltu toteutettaviksi enintään 90 päivän lomautuksilla työntekijää kohden.

Lomautusten taustalla on yhtiön mukaan Euroopan auto- ja rengasmarkkinan heikko kehitys, joka johtuu korunaviruksen aiheuttamista vaikutuksista.

– Samoin COVID-19 -viruksen aiheuttamat rajoitukset liikkuvuuteen vaikuttavat arviomme mukaan myös työn määrään tietyissä toiminnoissa, yritys kertoo tiedotteessa.

Yhteistoimintaneuvottelut koskevat koko Nokian Renkaat Oyj:n ja Nokian Raskaat Renkaat Oy:n, Vianor Holding Oy:n sekä Vianor Oy:n henkilöstöä. Levypyörä Oy:ssä ja NT Tyre Machinery Oy:ssä lomautuksista on jo päätetty yt-neuvottelujen pohjalta.

Suosittelemme sinulle