Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

Ylen tieto: Poliisi otti kiinni liikemies Onni Sarmasteen, hänet haettiin poliisiautolla espoolaisasunnosta – myös luksusautot takavarikoitiin

KRP on ottanut Sarmasteen kiinni. Sarmaste puhui vain hetkeä ennen kiinniottoa Ylen kanssa puhelimessa.

Kuvassa on Onni Sarmaste.
Poliisi on jäädyttänyt lähes 3 miljoona euroa liikemies Onni Sarmasteen varoja. Kuva: Onni Sarmaste
Päivi Happonen,
Jaana Hevonoja
Avaa Yle-sovelluksessa

Ylen tietojen mukaan keskusrikospoliisi (KRP) on ottanut kiinni liikemies Onni Sarmasteen.

Sarmaste kuljetettiin Ylen tietojen mukaan käsiraudoissa espoolaisesta asunnosta poliisiautoon.

Poliisi teki asunnossa kotietsintää ennen kiinniottoa. Sen jälkeen, kun Sarmaste oli kuljetettu pois, poliisi jäi tutkimaan Sarmasteen luksusautoa asunnon edustalle.

Poliisit olivat siviiliasussa.

Yle puhui Sarmasteen kanssa keskiviikkona puhelimessa kello 13.

Kello 14 jälkeen Sarmaste ei enää vastannut puhelimeen.

Poliisi ei vahvistanut kiinniottoa, kun Yle kysyi sitä.

– En voi kommentoida tutkintaa, sanoi rikostarkastaja Tomi Taskila Ylelle aiemmin keskiviikkona.

Poliisi tiedotti Ylen uutisen jälkeen pidättämisestä

Ylen uutisen jälkeen keskusrikospoliisi laittoi tiedotteen, jossa se kertoi pidättäneensä suojavarustekauppojen yhteydessä "yhden rikoksesta epäillyn".

Ylen tietojen mukaan poliisin oli alun perin tarkoitus laittaa kiinniotosta tiedote huomenna torstaina.

Poliisi kertoi tiedotteessaan takavarikoineensa suojavarustetutkinnassa kaksi arvoautoa. Poliisi ei tiedotteessaan kerro, kenet se on pidättänyt ja kenen arvoautot se on takavarikoinut.

KRP jäädytti lisää Sarmasteen varoja

Yle uutisoi aiemmin keskiviikkona, että KRP oli iskenyt jälleen Sarmasteen rahoihin. Poliisi oli jäädyttänyt hänen yrityksensä tililtä lisää puoli miljoonaa euroa.

– Minun rahoja on nyt yhteensä jäädytettynä 2,7 miljoonaa euroa. Kyse on rahoista, jotka tulivat tililleni liiketoimista, liikemies Onni Sarmaste sanoi keskiviikkona Ylelle vain hetkeä ennen kuin poliisi otti hänet kiinni.

Sarmaste sanoi myös, että rahojen "jäädytys on järjetöntä".

Poliisi vahvisti tiedotteessaan Ylen uutisoiman rahojen jäädytyksen.

Sarmaste kertoi Ylelle keskiviikkona ennen kiinniottoaan, että hän kirjoittaa parhaillaan selvitystä poliisille suojavarustekaupoista.

Sarmaste vaatii poliisilta rahojen vapauttamista omaan käyttöönsä.

Poliisi tutkii törkeää petosta ja rahanpesua

Keskusrikospoliisi tutkii muun muassa törkeää petosta ja törkeää rahanpesua Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) suojavarustekaupoissa.

Sarmaste kertoi viime perjantaina Ylelle, että "viitteitä on", että häntä epäillään rikoksesta suojavälinekaupoissa.

Yle on uutisoinut aiemmin, että poliisi saattaa takavarikoida Sarmasteen luksusautot, jotka hän oli ostanut heti suojavarustekauppojen jälkeen. Sarmaste oli ostanut tuolloin Bentleyn ja Porschen. Molemmat autot ovat nyt siis takavarikoitu.

Huoltovarmuuskeskus on maksanut Sarmasteen yritykselle suojavarusteista viisi miljonaa euroa. VTT:n testeissä paljastui, etteivät suojamaskit sovellu sairaalakäyttöön.

Huoltovarmuuskeskus ja Sarmaste ovat eri mieltä siitä, millaisia suojamaskeja oli tilattu.

Korjattu 22.4.2020: Tarkennettu, että kiinniotto tapahtui espoolaisessa asunnossa. Aiemmin jutussa luki, että Sarmaste otettiin kiinni kotoaan Espoosta.

Lue myös:

Liikemies Onni Sarmaste Ylelle: Viitteitä on, että minua epäillään – KRP epäilee törkeää petosta suojavälinekaupoissa

Suojavarustekauppias Onni Sarmaste Ylelle: Vaadin valtiolta miljoonien vahingonkorvausta – Poliisi jäädytti 2 miljonaa euroa Sarmasteen varoja

Huoltovarmuuskeskus maksoi miljoonia hengityssuojaimista Jylhän ja Sarmasteen yrityksille – pahoittelee, ettei tarkistanut yritysten taustoja

Huoltovarmuuskeskus tarkentaa aiemmin tänään kerrottuja tietoja Sarmasteen toimittamista hengityssuojaimista: "Sopivat esimerkiksi kotihoitotyöhön"

Suosittelemme