Hyppää sisältöön

Saksan kahdelta ylimmältä jalkapallotasolta paljastui kymmenen koronavirustartuntaa

Koronavirustestejä on tehty Saksan ammattilaisjalkapalloliigojen pelaajille ja muille joukkueen jäsenille.

Katsojia ottelussa Boriussia Mönchengladbach - FC Köln stadionin ulkopuolella.
Katsojia ottelussa Boriussia Mönchengladbach – FC Köln stadionin ulkopuolella. Kuva: Getty Images
STT Urheilu

Saksan ammattilaisjalkapalloliigoja pyörittävä DFL kertoi maanantaina kotisivuillaan, että miesten kahdelta korkeimmalta sarjatasolta on löytynyt kymmenen koronavirustapausta.

Testejä on tehty yhteensä 1 724 pelaajalle ja muille joukkueen jäsenille. Mukana oli 36 seuraa, jotka pelaavat Bundesliigassa tai 2. Bundesliigassa.

Pääsarjaseura Köln ilmoitti perjantaina kolmesta koronavirustapauksesta, joten muista seuroista on paljastunut seitsemän tartunnan saanutta. Saksalaismedian mukaan Kölnin koronavirustartunnan saaneista kaksi on pelaajia.

Pääsarja Bundesliiga tähtää siihen, että sarjakausi jatkuu 16. toukokuuta suljettujen ovien takana. Joukkueharjoitusten on määrä alkaa jo sitä ennen.

Kauden jatkuminen vaatii kuitenkin Saksan poliittisen johdon hyväksynnän, joka saattaa tulla keskiviikkona.

Lue myös:

Bundesliigan Kölnissä kolme koronavirustapausta – kaatuuko kauden nopea jatkuminen?

Odotettu päätös Bundesliigan kauden kohtalosta siirtyi ensi viikkoon

Uefa antoi takarajan: Euroopan jalkapallosarjojen on päätettävä kautensa loppuunviemisestä 25. toukokuuta mennessä

Suosittelemme sinulle