Hyppää sisältöön

Amphan-sykloni runteli Bangladeshin ja Intian rannikkoa, kymmeniä kuollut – "Talot kuin puskutraktorin jyräämiä"

Myrskyvuoksi nostatti merivettä jopa 25 kilometrin päähän rantaviivasta ja aiheutti tulvia Kalkutassa.

Mies pelastaa esineitä tuhoutuneen kotinsa raunioista..
Mies pelasti esineitä tuhoutuneesta talostaan kylässä Midnaporessa Intian Länsi-Bengalissa. Kuva: Dibyangshu Sarkar / AFP
Juho Takkunen

Hirmumyrsky Amphan on surmannut ainakin yli 80 ihmistä Intiassa ja Bangladeshissa, kertovat viranomaiset. Syklonin on kerrottu olleen alueella voimakkain 20 vuoteen.

Kuolonuhreista on raportoitu niin Intian Länsi-Bengalin osavaltiosta, Odishan osavaltiosta kuin Bangladeshistakin.

Ihmisiä kuoli kaatuvien rakennusten seinien, lentävien betonimurikoiden ja puiden alle. Lisäksi osa kuoli hukkumalla, kun joet tulvivat yli äyräidensä.

Nainen seisoo tuhoutuneen kotinsa raunioilla.
Nainen seisoi tuhoutuneen kotinsa raunioilla Satkhirassa Bangladeshissa. Kuva: Munir Uz Zaman / AFP

Kovimmat mitatut tuulennopeudet olivat rannikolla noin 53 metriä sekunnissa puuskissa.

"Emme ole koskaan nähneet tällaista"

Myrskyvuoksi työnsi merivettä jopa 25 kilometrin päähän rannikolta. Intian Kalkutan miljoonakaupungissa sekä Bangladeshin ja Intian rajan läheisyydessä sijaitsevissa kaupungissa on tulvinut laajalti.

– Emme ole koskaan nähneet tai kuulleet mitään tällaista. Ikkunat helisivät ja talo vavahteli. Ulkona puita syttyi tuleen ja kaatui, sanoi kalkuttalainen taksikuski Javed Khan uutistoimisto AP:lle Whatsappin kautta.

Kartta hirmumyrsky Amphanista.
Amphan etenee torstain aikana Bangladeshin alueen yli. Kuva: wunderground.com, Harri Vähäkangas / Yle

Sähköt ovat pois miljoonilta ihmisiltä Kalkutassa, sillä muuntajia räjähti myrskyn aikana.

Pahoja tuhoja tuli myös rannikolla Sundarbansin mangrovemetsässä, joka on Unescon maailmanperintökohde.

– Talot näyttävät siltä, kuin puskutraktori olisi jyrännyt ne, uutistoimisto AFP:n haastattelema kyläläinen Babul Mondal sanoi.

Sadattuhannet ihmiset ovat menettäneet myrskyalueella kotinsa.

Koronan leviäminen uhkaa hätämajoituksessa

Syklonin voima heikkeni, kun se eteni rannikolta sisämaahan Bangladeshin suuntaan. Myrsky on silti yhä vaarallinen, sillä alueella on hyvin korkea väestöntiheys.

Pahimman iskun saaneelta rannikkoalueelta evakuoitiin ennen myrskyä noin kolme miljoonaa ihmistä. Uusi riski kuitenkin on, että koronavirus voi levitä täpötäysissä hätämajoituspaikoissa.

Lisäksi sykloni aiheutti rankkasateita ja rajuja tuulia Cox's Bazarissa, jossa elää yhä noin miljoona Myanmarista paennutta rohingya-muslimia.

Tulevalle viikolle on ennustettu rankkasateita moniin Länsi-Bengalin osavaltiota. Osaan Intiaa on odotettavissa myös lämpöaaltoja, sillä sykloni sekoittaa paikallisten tuulien kiertoliikettä, kertoo Intian ilmatieteen laitos.

Korjaus 21.5. klo 13.01: Korjattu alaotsikkoon metrit kilometreiksi.

Lisää aiheesta:

Sykloni vyöryi Intiaan ja Bangladeshiin, tuuli puhaltaa puuskissa jopa 50 m/s – "Lähes kaikki tuhoutunut rannikon kylissä"

Suosittelemme sinulle