Koulujen päättäjäisiä vietetään viikonvaihteessa hyvin erilaisissa sääolosuhteissa eri puolilla maata. Etelä-Suomessa ollaan kesäisissä lämpötiloissa, kun taas Lapissa asteet ovat yhden käden sormilla laskettavissa ja lunta riittää.
Meteorologi Joonas Koskelan mukaan pääkaupunkiseudulla lämpötilat liikkuvat viikonvaihteessa melko kesäisissä lukemissa.
– Sää hieman selkenee perjantaista ja lauantaina koulujen päättäjäisipäivänä aurinko paistaa puolipilviseltä taivaalta lämpötilan ollessa vähän 20 asteen alapuolella.
Pääkaupunkiseudulta Hankoniemeen päin mentäessä jopa 20 asteen raja saatetaan saavuttaa.
Pohjois-Suomessa tunnelmat ovat vielä talviset.
– Esimerkiksi Inarin seudulla on lauantaina pilvinen sää ja lämpötila on viiden asteen tienoilla, sanoo Koskela.
Lapin talvisista olosuhteista kertoo myös lumensyvyys.
Inarin Saariselällä lunta oli perjantaina 28 senttiä, ja Kilpisjärvellä jopa 63 senttiä.
Itä-Suomessa lämpötilat ovat lauantaina 15 asteen vaiheilla.
Viikonvaihteen jälkeen lämpenee
Korkeapaine on perjantaina vielä Ruotsin päällä, mutta se liikkuu Suomen suuntaan. Sunnuntaina sää selkenee ja kumpupilvisyys vähenee.
– Lämpötilat nousevat 20 asteen tuntumaan monessa osin maata, sanoo Koskela.
Itä-Suomessa pysytellään 15 asteessa vähän muuta maata pitempään, mutta alkuviikosta idässäkin lämpenee.
– Heti alkuviikosta Länsi-Lappiin on tulossa lähes hellettä, lupaa Koskela.
Koskelan mukaan Suomeen leviävä korkeapaineen rintama antaisi viitteitä siitä, että sää voi jatkua kesäisen lämpimänä useampia päiviä.
Millainen kesä on sitten tulossa?
Meteorologi Koskela ei halua ennustaa kesän säätä sen enempää, vaikka nykyään kansainvälisiä pitkänajan sääennusteita julkistetaan jopa useasti viikossa.
– Näitä ennusteita tulee usein, ja ne muuttuvat usein. Jos nyt esimerkiksi katsoo amerikkalaisia tuoreimpia sääennusteita, niin näyttää, että Suomessa kesäkuu voisi olla vähän tavanomaista lämpimämpi. Huomenna ennuste voi kertoa taas toista, Koskela sanoo.