Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Pyhtään lentokenttä sai 800 000 euron avustuksen valtiolta

Ministeriö jakoi tukea yhteensä vajaat kolme miljoonaa euroa.

Pyhtään lentopaikan kiitotietä
Lentopaikka- ja lentokenttäavustuksia haki 26 tahoa, mikä on liikenne- ja viestintäministeriön mukaan ennätysmäärä. Tukea myönnettiin kolmelle alueelliselle lentoasemalle ja neljälle muulle lentopaikalle. Kuva: Pyry Sarkiola / Yle
Ilona Pesu
Avaa Yle-sovelluksessa

Pyhtään lentokenttä on saanut 800 000 euron valtionavustuksen.

Liikenne- ja viestintäministeriö jakoi alueellisille lentoasemille ja muille lentopaikoille yhteensä 2,9 miljoonaa euroa.

Pyhtään lentokenttää ylläpitävän Redstone Aero oy:n saama 800 000 euron tukipotti on jaetuista avustuksista suurin.

Pyhtään lisäksi lentopaikkojen tukea saivat Nummelan, Hyvinkään ja Lahti-Vesivehmaan lentokentät.

Alueellisista lentoasemista tukea saivat Lappeenranta, Mikkeli ja Seinäjoki. Lappeenrannan tukisumma oli lentoasemista suurin, 500 000 euroa.

Ministeriö tukee avustuksilla lentopaikkojen investointeja sekä Finavian lentoasemaverkoston ulkopuolisten, alueellisten lentoasemien ylläpitoa ja kehittämistä.

Lue myös:

Pyhtään lentokenttä saa pian vakiovieraan: harvinaisen sähkölentokoneen

Suomen uusimmalla lentokentällä suuret suunnitelmat – havittelee itselleen Helsingin lentokenttien koneita ja ilmailumuseota Vantaalta

Pyhtään lentokentälle 400 000 euroa valtiolta

Pyhtään lentokenttä sai puoli miljoonaa euroa valtiontukea

Suosittelemme sinulle