Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

Tuija Hyyrysen Juventus julistettiin sittenkin Serie A:n mestariksi

Juventus oli sarjajohdossa, kun naisten Serie A:n kausi jouduttiin keskeyttämään.

Tuija Hyyrynen
Tuija Hyyrysen Juventus pääsi mestaruusjuhliin. Kuva: Getty Images
STT Urheilu
Avaa Yle-sovelluksessa

Tuija Hyyrysen edustama italialaisjoukkue Juventus julistettiin torstaina Italian naisten pääsarjan Serie A:n mestariksi kaudella 2019-2020.

Italian jalkapalloliitto kertoi kesäkuun alussa, että Serie A:n kausi keskeytetään ja mestaruus jätetään jakamatta. Torstaina liitto päätti kuitenkin yksimielisesti kokouksessaan, että mestaruus jaetaan Juventukselle, joka johti liigaa yhdeksän pisteen erolla toisena olevaan Fiorentinaan.

Kausi keskeytettiin maaliskuussa koronavirustilanteen vuoksi, kun pelaamatta oli kuusi kierrosta.

– Haluan kiittää Juventuksen ja ennen kaikkea Juventuksen naisten joukkueen valmentajien, pelaajien ja henkilökunnan puolesta liittoa ja sen puheenjohtajaa Gabriele Gravinaa mestaruuden myöntämisestä, Juventuksen puheenjohtaja Andrea Agnelli sanoi.

Mestaruus on Juventukselle kolmas perättäinen. Suomen maajoukkueen konkaripuolustaja Hyyrynen on ollut voittamassa niistä jokaista ja jatkaa torinolaisseurassa myös ensi kaudella.

Lue myös:

Juventuksessa suomalaisväriä myös ensi kaudella: Tuija Hyyrynen teki vuoden jatkosopimuksen italialaisjätin kanssa

Suosittelemme