Muhoksen suuren metsäpalon sammuttamiseen lähti maanantai-iltana apua myös Kainuusta. Paloa hillitsemään Pohjois-Pohjanmaalle lähetettiin kahdeksan henkilöä Artic Rescue Teamin ryhmästä vahvennettuna Terrafamen vaahtoyksiköllä.
Terrafamen vaahtoyksikkö kuuluu Kainuun Pelastuslaitoksen sopimuspalokuntaan, ja se otetaan tilanteen mukaan avuksi – esimerkiksi laajassa metsäpalossa siitä on hyötyä.
– Sillä saadaan suurempia massoja vettä liikuteltua, kertoo palopäällikkö Jorma Pikkarainen Kainuun Pelastuslaitokselta.
Kainuun ryhmä oli paikalla puolenyön aikaan. Tällä hetkellä tilanne on rauhallinen ja 250 hehtaarin metsäpalo on saatu rajattua.
Artic Rescue Team on viime vuonna perustettu Oulu–Koillismaan, Kainuun, Lapin ja Jokilaaksojen Pelastuslaitosten yhteisryhmä, jolla haetaan isoihin tilanteisiin lisäresursseja. Tänä vuonna ryhmä oli mukana myös kevään tulvien torjumisessa pohjoisessa.
Pikkarainen toivoo sateen tulevan sammutustöihin avuksi, oma huoli on luvatusta kovasta tuulesta.
– Toivotaan että palo pysyisi rajatulla alueella, Pikkarainen sanoo.
Haluatko tietää, mitä kotiseudullasi tapahtuu? Tilaa Läheltä-niminen uutiskirjeemme
sähköpostiisi.
Onhan sinulla jo puhelimessasi Ylen Uutisvahti? Lataa se tästä!