Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Oulun teatterin toimitusjohtajaksi on valittu Anu-Maarit Moilanen

Teatterin hallituksen päätös oli yksimielinen. Myös näyttelijäyhdistys puolsi valintaa.

Oulun teatterin toimitusjohtajaksi valittu Anu-Maarit Moilanen
Anu-Maarit Moilanen on koulutukseltaan kauppatieteiden sekä taiteen maisteri ja kuvataiteilija. Kuva: Oulun Teatteri
Päivi Annala
Avaa Yle-sovelluksessa

Oulun teatterin toimitusjohtajaksi on valittu Anu-Maarit Moilanen.

Hän on koulutukseltaan kauppatieteiden sekä taiteen maisteri ja kuvataiteilija.

Teatterin hallitus teki yksimielisen päätöksen perjantaisessa kokouksessaan. Näyttelijäyhdistys puolsi lausunnossaan valintaa.

Tehtävää haki 13 henkilöä.

Moilanen valikoitui korkeatasoisesta hakijajoukosta ja erottautui edukseen monipuolisuudellaan, vuorovaikutustaidoillaan ja johtajaominaisuuksillaan. Hän on toiminut aikaisemmin mm. valtakunnallisen Taidetestaajat-kulttuurihankkeen hankepäällikkönä sekä parhaillaan projektipäällikkönä Monetra Oulu Oy:ssä.

Hän aloittaa tehtävässään elokuun aikana.

Toimitusjohtajan paikka tuli auki, kun teatterin nykyinen toimitusjohtaja Tuija Hyppönen ilmoitti siirtyvänsä Vuolle Setlementti ry:n talous- ja kehittämisjohtajaksi.

Oulun teatterin taiteellisena johtajana ja toimitusjohtajan työparina toimii Alma Lehmuskallio.

Haluatko tietää, mitä kotiseudullasi tapahtuu? Tilaa Läheltä-niminen uutiskirjeemme sähköpostiisi.

Onhan sinulla jo puhelimessasi Ylen Uutisvahti? Lataa se tästä!

Suosittelemme sinulle