Hyppää sisältöön

Oikeusasiamies tutkii 16 kantelua, jotka on tehty poliisin toiminnasta BLM-mielenosoituksessa – muun muassa puolueellisuutta on arvosteltu

Kantelijoiden mukaan virkapukuiset poliisit ovat osallistuneet Black Lives Matter -mielenosoitukseen ja pitäneet mielenosoituskylttejä.

En demonstrant står mellan två poliser.
Black Lives Matter -mielenilmaus järjestettiin Helsingin Senaatintorilla kesäkuussa. Kuva: Sara Silvennoinen / Yle
Sara Salmi,
STT

Poliisin toiminnasta Black Lives Matter -mielenosoituksessa on tehty useita kanteluita, kertoo oikeusasiamies.

Eduskunnan oikeusasiamies Petri Jääskeläinen on ottanut tutkittavaksi 16 kantelua Helsingin poliisilaitoksen toiminnasta Senaatintorilla kesäkuussa järjestetyssä protestissa.

Hän tutkii myös kolme ilmoitusta, jotka on tehty asiasta poliisihallinnon sisäiseen eettiseen kanavaan.

Kantelijat ovat arvostelleet muun muassa sitä, että virkapukuiset poliisit ovat kantelijoiden mukaan osallistuneet mielenosoitukseen pitämällä mielenosoituskylttejä ja paikan päällä annetuissa haastatteluissa ilmaisseet tukensa mielenilmaukselle.

Asiaa on arvosteltu poliisilta vaadittavan puolueettomuuden näkökulmasta. Lisäksi poliisia on arvosteltu siitä, että se salli yli 3 000 ihmisen kokoontumisen vastoin aluehallintoviraston määräämiä kokoontumisrajoituksia.

Oikeusasiamies on pyytänyt asiassa selvityksen ja lausunnon sisäministeriöltä.

Korjattu otsikko 8.7. 12.20: kantelijat arvostelivat poliisin puolueellisuutta.

Aiheesta aiemmin:

Yli 3000 ihmistä Senaatintorille kerännyt rasismin vastainen mielenosoitus päättyi poliisin kehotuksesta – osa marssi vielä keskustassa

Black Lives Matter -mielenilmaus kokosi Turun tuomiokirkon edustalle satoja ihmisiä

Black Lives Matter-mielenilmausta vietettiin Vaasassa letkassa tanssien - Katso kuvia illalta

Tampereella on viikonloppuna kaksi eri Black Lives Matter -tukimielenilmausta

Suosittelemme sinulle