Formula ykkösten kauden viides gp-viikonloppu avattiin helteisellä Silverstonen radalla tutuin kuvioin, kun F1-mahtitalli Mercedes dominoi perjantain harjoituksia. Viikonloppua ennen jatkosopimuksen Mercedekselle tehnyt Valtteri Bottas oli aamupäivällä nopein, mutta iltapäivän sessiossa MM-pistekärki Lewis Hamilton ehti suomalaisen edelle vajaalla parilla sekunnin kymmenyksellä. Rengasseokset parhailla kierroksilla olivat toki erilaiset, Hamiltonilla oli allaan medium ja Bottaksella soft.
Haastajista lähimmäs Mercedestä ylsi Renaultin Daniel Ricciardo, joka jäi Hamiltonista 0,8 sekuntia. Red Bullin Max Verstappen ja Racing Pointin Lance Stroll täydensivät kärkiviisikon. Ferrarin pulmille tuli jatkoa Sebastian Vettelin moottorin petettyä ja Charles Leclercin jäätyä seitsemänneksi. Alfa Romeon Kimi Räikkönen oli päivän sessioissa sijoilla 18 ja 17.
Bottas muisteli treenipäivän päätteeksi vielä viime viikonloppua, jolloin kisa samaisella radalla päättyi dramaattisiin rengasrikkoihin ja Bottaksen putoamiseen pisteiltä. Harjoitusten päälle 30-asteinen kuumuus toi oman mausteensa rengaspohdintaan kohti lauantain aika-ajoja.
– Säätöjen osalta opimme aika paljon, ja tänään säädöt olivat ehdottomasti parempia kuin viime viikonloppuna. Se oli positiivista. Auton tasapainossa ei ollut oikeastaan ongelmia, mutta renkaat eivät oikein kestä ja näissä lämpötiloissa pehmeillä renkailla on rankkaa. Käännökset ovat täällä nopeita, ja tuota asiaa on tutkailtava ja saatava sitten aika-ajoissa tarkan tiukka kierros, Bottas summasi.
Harjoituspäivän otsikoita hallitsivat radan ulkopuoliset uutiset. Racing Point piti koronaviruksen kiusaaman Sergio Perezin yhä sivussa, joten Nico Hülkenberg jatkaa Perezin korvaajana. Racing Pointin saama sakko ja MM-pistevähennys Mercedeksen autojen kopioinnista kohautti kovasti F1-piireissä. Lisäksi Mercedeksen tallipomo Toto Wolff kertoi BBC:n mukaan, että Mercedeksen ja F1:n neuvottelut sarjassa jatkamisesta ovat tällä hetkellä jumissa.
Lue myös:
Jatkopaperin allekirjoittanut Bottas vauhdikkain Silverstonen harjoituksissa