Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

"Kuka olisi ikinä uskonut, että kaveri Kanadasta voisi voittaa Mestarien liigan?" – Neymar kyynelehti finaalitappion jälkeen

Tunteet olivat pinnassa Mestarien liigan finaalin jälkeen.

Alphonso Davies Mestareiden liigan mestaruuspysti käsissään.
Alphonso Davies mestaruuspysti käsissään. Kuva: Getty Images
Jonne Niemeläinen
Avaa Yle-sovelluksessa

Saksalaisseura Bayern München juhli sunnuntai-iltana seitsemän vuoden tauon jälkeen jalkapallon Mestarien liigan mestaruutta. Bayern kaatoi Lissabonissa pelatussa loppuottelussa ranskalaisen Paris Saint-Germainin maalein 1–0.

Finaalin ainoan maalin puski ranskalaishyökkääjä Kingsley Coman noin tunnin pelin kohdalla.

Bayernin 19-vuotias kanadalaistähti Alphonso Davies oli mestaruuden ratkettua onnesta soikea.

– Tällaisista hetkistä sitä unelmoi lapsena. En rehellisesti voi uskoa, että voitimme huipputasolla Mestarien liigan, iloinen laitakiituri Davies kommentoi.

– Kuka olisi ikinä uskonut, että kaveri Kanadasta voisi voittaa Mestarien liigan? Tällaisen tunteen löytäminen vielä joskus uudelleen tulee olemaan haaste, Davies jatkoi.

Myös 25-vuotias saksalainen keskikenttäpelaaja Joshua Kimmich oli onnesta soikea.

Joshua Kimmich hakkaa rumpua mestaruushuumassa Bayernin pukukopissa.
Joshua Kimmich hakkaa rumpua mestaruushuumassa. Kuva: Getty Images

– Enempää en voisi pyytää – voitin tällaisen tittelin veljieni kanssa, Kimmich hehkutti.

Viime vuonna Bayern München putosi Mestarien liigassa jatkosta, kun tuleva mestari Liverpool pudotti saksalaisjoukkueen jatkosta neljännesvälierissä maalein 3–1.

Nyt Bayern pelasi unelmakauden, kun se voitti Mestarien liigan lisäksi Saksan cupin ja Bundesliigan mestaruuden. Triplaan müncheniläisjätin luotsasi Hansi Flick, joka nousi apuvalmentajan paikalta erotetun päävalmentajan Niko Kovacin tilalle marraskuun alussa.

Kun Flick nostettiin päävalmentajaksi, Bayern oli kärsinyt 1–5-tappion Eintracht Frankfurtille, rumimman liigatappionsa 10 vuoteen ja majaili Bundesliigan nelosena.

Pelaajat heittivät päävalmentaja Hansi Flickin ilmaan mestaruusjuhlissa.
Pelaajat heittivät päävalmentaja Hansi Flickin ilmaan mestaruusjuhlissa. Kuva: Getty Images

Sunnuntain finaalin jälkeen Flick sai paljon suitsutusta.

– Tämä on suuri ilo. Olemme kulkeneet pitkän matkan viime marraskuun jälkeen. En tiedä, miltä tämä näytti ulkoapäin, mutta mielestäni ansaitsimme kaiken tämän, Flickin alaisuudessa uudelleen syntynyt hyökkääjä Thomas Müller totesi.

Thomas Müller tuulettaa Mestarien liigan voittoa.
Thomas Müller tuulettaa Mestarien liigan voittoa. Kuva: Getty Images

– Kaikki tietävät, mitkä olivat lähtökohtamme. Ei tässä ole mitään salaisuuksia, olemme vain jatkaneet eteenpäin, 30-vuotias Müller jatkoi.

Flick harmitteli finaalivoiton jälkeen, että fanit eivät päässeet nauttimaan Lissabonin finaalitunnelmasta stadionille koronaviruspandemian takia. Ottelu pelattiin tyhjien lehtereiden edessä.

– Harmi, että fanit eivät päässeet tänne. Toivottavasti he pääsevät nauttimaan tästä jatkosta. Ilman yleisöä tämä ei ole sellaista jalkapalloa, minkä tiedämme, Flick sanoi.

Neymar kyynelehti

Ranskalainen PSG pelasi Mestarien liigan finaalissa ensimmäisen kerran historiansa aikana. Pariisilaisjoukkueen historialliseen suoritukseen luotsasi saksalaisvalmentaja Thomas Tuchel.

Thomas Tuchel mietteliään näköisenä kentän laidalla.
PSG-luotsi Thomas Tuchel mietteliään näköisenä kentän laidalla. Kuva: Getty Images

– Olemme viimeisten viikkojen aikana osoittaneet, että meillä on kaikki ne ainekset, mitä vaaditaan Mestarien liigan valloittamiseen. Hävisimme finaalin 0–1 yhdelle Euroopan vahvimmista seuroista. Meidän täytyy ylläpitää tämä taso ja jatkaa samalla tiellä, Tuchel totesi finaalitappion jälkeen.

Tappio oli raskas PSG:n pelaajille. Muun muassa tähtihyökkääjä Neymar kyynelehti kamppailun jälkeen.

Neymar otti finaalitappion raskaasti.
Neymar otti finaalitappion raskaasti. Kuva: Getty Images

– Nyt emme viimeistelleet riittävän kliinisesti. Haluamme, että tähtipelaajamme Neymar ja Kylian Mbappé tekisivät maaleja jokaisessa pelissä, mutta ei sitä voi aina onnistua, Tuchel jatkoi.

Kuudennen mestaruuden Euroopan korkeimmalla tasolla valloittanut Bayern nousi Mestarien liigan kokonaisvoittojen määrässä Liverpoolin rinnalle. AC Milanilla on seitsemän ykköstilaa ja kärkiseura Real Madridilla 13.

Lue myös:

Bayern München vei kuudetta kertaa Mestarien liigan mestaruuden ja kruunasi täydellisen kautensa

Pystyykö PSG kääntämään Bayern Münchenin vahvuuden heikkoudeksi? Asiantuntija nostaa esiin seikan, joka saattaa ratkaista Mestarien liigan finaalin: "Sanelee pelin kulkua"

Suosittelemme