Lääkejakelun säätelyä Suomessa ei olla purkamassa sellaisin mullistuksin, joita osa poliitikoista vielä viime hallituskaudella esitti, kertoo Uutissuomalainen (siirryt toiseen palveluun). Lääkejakelussa tapahtuu silti pienempiä muutoksia.
Lähtökohtana on vahva sääntely, eikä esimerkiksi itsehoitolääkkeiden myynti ole vapautumassa, sanoo sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) Uutissuomalaiselle.
Akuutein lääkejakelua koskeva uudistus on joulukuussa eduskuntaan tuleva lääkelain muutosehdotus, jonka on määrä muun muassa sujuvoittaa uusien apteekkien perustamista.
Ehdotus ei ole vielä julkinen. Uutissuomalaisen tietojen mukaan sillä kuitenkin puututaan apteekkarien mahdollisuuksiin valittaa päätöksistä, joilla Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea määrää apteekkien perustamisesta.
Aiheesta lisää:
Apteekkariliiton teettämä selvitys: Apteekkeja lisää ja hintakilpailua osaan itsehoitolääkkeistä 0 2018