Kreikan parlamentti äänesti torstaina yksimielisesti kovemmista rangaistuksista eläinrääkkäykseen syyllistyneille.
Jatkossa vakava eläinrääkkäys voi johtaa enimmillään kymmenen vuoden vankeusrangaistukseen. Minimirangaistus on vuoden vankeustuomio.
Lisäksi eläinten julmaan kohteluun syyllistyneet joutuvat maksamaan sakon, joka on suuruudeltaan 5 000-15 000 euroa.
Aiemmin eläinrääkkäyksestä annetut tuomiot ovat olleet Kreikassa lieviä, yleensä tekijä on selvinnyt vähäisellä sakolla.
Lain mukaan eläinrääkkäykseksi määritellään eläimen myrkyttäminen, hirttäminen, polttaminen ja silpominen.
Lakiesityksen antanut maatalousministeri Makis Voridis sanoi, että parlamentti haluaa lähettää tiukennetulla rangaistuskäytännöllä vahvan viestin yhteiskunnalle.
Lakimuutosta joudutti kaksi hiljattain tapahtunutta vakavaa eläinrääkkäystapausta, jotka ovat järkyttäneet Kreikassa.
Viime kuussa 55-vuotias mies hirtti Kreetalla koiran ja poisti siltä sukuelimet. Kuvat rikoksesta ilmestyivät pian verkkoon ja kreikkalaisiin tiedotusvälineisiin. Mies tuomittiin teostaan 30 000 euron sakkoihin.
Joitakin päiviä myöhemmin puolestaan lähellä Ateenaa ohikulkija kuvasi videolle, kun 54-vuotias professori puukotti koiraa ja hakkasi sitä metalliputkella. Miehen on määrä astua oikeuden eteen huomenna perjantaina.
Kreikan poliisin mukaan maassa raportoitiin tammi-kesäkuussa kaikkiaan 2 644 eläinrääkkäystapausta.