Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 3 vuotta vanha

Juvan henkirikoksesta elinkautiseen tuomittu aikoo valittaa ratkaisusta hovioikeuteen

Etelä-Savon käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla juvalaismiehen elinkautiseen vankeuteen isänsä murhasta.

Kaksi lakikirjaa ja puheenjohtajan nuija.
Tapauksen mahdollinen käsittely hovioikeudessa menee ensi vuoden puolelle. Kuva: Petri Aaltonen / Yle
Juho Liukkonen
Avaa Yle-sovelluksessa

Juvan henkirikoksesta elinkautiseen tuomittu aikoo valittaa käräjäoikeuden päätöksestä hovioikeuteen.

Puolustusasianajajan mukaan tapauksessa ei ole kyse murhasta vaan taposta. Puolustus katsoo, että syytetty oli tekohetkellä joko alentuneesti syyntakeinen tai syyntakeeton. Puolustuksen mielestä syytetty tulisi tuomita elinkautisen sijaan määräaikaiseen vankeusrangaistukseen.

Henkirikos tapahtui marraskuussa 2019 Juvalla. Käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla syytetyn isänsä murhasta ja hautarauhan rikkomisesta elinkautiseen. Käräjäoikeuden mukaan tappo tehtiin erityisen raa’alla ja julmalla tavalla.

Tuomittu vetosi syyntakeettomuuteen, mutta mielentilatutkimus osoitti toisin.

Tuomitun miehen puolustusasianajaja Kari Eriksson kertoo, että syytetty on ilmaissut tyytymättömyytensä käräjäoikeuden päätökseen.

Asiasta kertoi ensimmäisenä sanomalehti Länsi-Savo.

Lue myös:

Juvalaismies tuomittiin elinkautiseen vankeuteen isänsä murhasta – Tappo on tehty erityisen raa’alla ja julmalla tavalla, totesi käräjäoikeus

Syyttäjä vaatii elinkautista Juvalla tapahtuneesta henkirikoksesta

Suosittelemme