Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Dramaattinen käänne kemiantunnilla Rovaniemellä: Vetykaasua pääsi huoneilmaan – yksi koululainen vietiin jatkotutkimuksiin

Koululaisella ei ole hengenvaaraa ja hän vaikutti hyvävointiselta.

Läheltä
Kuva: Yle
Perttu Ruokangas
Avaa Yle-sovelluksessa

Koululaisten kemiantunti sai dramaattisen käänteen torstaina, kun vetykaasua pääsi huoneilmaan. Lapin pelastuslaitoksen mukaan ensihoito tarkasti muutaman kaasulle altistuneen ihmisen ja yksi oppilaista vietiin jatkotutkimuksiin.

– Hän vaikutti hyvävointiselta eikä hänellä ole hengenvaaraa, pelastuslaitokselta kerrotaan.

Pelastuslaitoksen mukaan kaasua vapautui hyvin pieni määrä.

Luokka oli tyhjennetty ihmisistä jo ennen kuin palomiehet pääsivät paikalle. Pelastuslaitos mittasi tilan kaasun pitoisuuden huoneilmasta ja tuuletti tilan. Kun mittarit näyttivät kaiken olevan normaalia, oppilaat pääsivät palaamaan luokkaan.

Hälytys vaarallisen aineen onnettomuudesta tuli Ounasrinteen monitoimitaloon Matkajängäntielle ennen kello 11. Monitoimitalossa on muun muassa 1.-9. luokkalaisia peruskoululaisia.

Suosittelemme sinulle