Hyppää sisältöön

Katso Valioliigan tuoreet tulokset ja otteluraportit – Brighton ja Liverpool jakoivat pisteet, Gross tasoitti loppuhetkillä

Valioliigassa pelattiin neljä ottelua lauantaina. Voittoihin ylsivät Manchester City, Leeds ja West Bromwich Albion. Sarjaa johtavat Tottenham ja Liverpool, jotka ovat kaksi pistettä Chelseaa ja Leicesteria edellä.

Brighton - Liverpool 1‑1

Brighton ja Liverpool tahkosivat tasapelin maalein 1-1. Viimeisen tasoittavan maalin iski rangaistuspotkulla Brightonin Gross 90. minuutilla. Brighton oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 10-5 siitä huolimatta, että Liverpool piti palloa 60 prosenttia ottelusta. Brightonin pirteästä hyökkäyspelistä huolimatta Liverpool sai taisteltua itselleen tasapelin.

Katso ottelun tilastot täältä

Man City - Burnley 5‑0

Manchester City otti murskavoiton Burnleystä lukemin 5-0. Mahrez oli hyvässä vireessä ja iski 3 joukkueensa maaleista.

Katso ottelun tilastot täältä

Everton - Leeds 0‑1

Leeds voitti Evertonin Valioliigassa lukemin 0-1. Voittomaalin teki Raphinha 79. minuutilla.

Katso ottelun tilastot täältä

West Bromwich Albion - Sheffield Utd 1‑0

West Bromwich Albion otti voiton Sheffield Unitedista lukemin 1-0. Ratkaisumaalin iski Gallagher 13. minuutilla.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
1.Tottenham920621219
2.Liverpool9206212116
3.Chelsea9185312210
4.Leicester9186031812
5.Southampton9175221713
6.Everton9165131916
7.Aston Villa8155031911
8.West Ham9144231510
9.Wolverhampton914423910
10.Newcastle10144241215
11.Man United8134131314
12.Arsenal913414910
13.Crystal P10134151215
14.Man City8123321011
15.Leeds9113241417
16.Brighton992341315
17.Burnley85125412
18.Fulham94117918
19.West Bromwich Albion93036618
20.Sheffield Utd91018415

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Viidellä valioliigastadionilla voidaan nähdä yleisöä ensi viikon viikonloppuna

Liverpool koki karun tappion Mestarien liigassa – Inter lähes ulkona jatkosta

Manchester City varmisti jatkopaikan Mestarien liigassa

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).

Suosittelemme sinulle