Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Seitsemän uutta salmonellatartuntaa Rovaniemellä

Tartuntojen aiheuttaja on yhä hämärän peitossa.

Käsiä pestään saippualla.
Käsienpesu on ensisijaisen tärkeää myös salmonellan torjunnassa. Kuva: Pekka Kauranen / Yle
Annu Passoja
Avaa Yle-sovelluksessa

Rovaniemellä on todettu seitsemän uutta salmonellatartuntaa. Tartuntoja on tähän mennessä havaittu 11 ja potilasnäytteitä on otettu kaikkiaan 78.

Kairatien monitoimikeittiön ruokapalvelutyöntekijöillä salmonellaa ei ole todettu eikä sitä ole havaittu myöskään ruokanäytteissä.

Tartuntojen alkuperä ei ole vielä selvillä. Sitä on yritetty selvittää potilasnäytteiden, pintanäytteiden, ruokanäytteiden ja haastattelujen avulla. Uusia näytteitä on otettu torstaina ja perjantaina, ja lisää tuloksia on luvassa alkuviikosta. Ensimmäisten sairastuneiden arvioidaan altistuneen ennen marraskuun 18. päivää.

Salmonella leviää pääasiassa ruoan välityksellä eikä se leviä helposti ihmisestä toiseen. Tartunnan yleisimmät oireet ovat ripuli ja kuume.

Suosittelemme