Hyppää sisältöön

Katso Serie A:n tuoreet tulokset ja otteluraportit – Inter kiri voittoon Cagliaria vastaan

Serie A:ssa pelattiin kuusi ottelua sunnuntaina. Voiton nappasivat Inter, Atalanta, Roma, Napoli ja Juventus. Sarjaa johtaa AC Milan, joka on kolme pistettä Interiä edellä.

Voitto-robotti

Cagliari - Inter 1‑3

Cagliari oli parempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. Inter nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 1-3. Voitto oli Interille neljäs perättäinen.

Katso ottelun tilastot täältä

Atalanta - Fiorentina 3‑0

Atalanta otti voiton Fiorentinasta lukemin 3-0. Atalanta hallitsi ottelua 52 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 11-4.

Katso ottelun tilastot täältä

Bologna - AS Roma 1‑5

Napoli - Sampdoria 2‑1

Sampdoria oli parempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. Napoli nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 2-1. Ottelun voittomaalista vastasi Napolin Petagna 68. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Napoli keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Sampdoria neljä varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Genoa - Juventus 1‑3

Juventus otti voiton Genoasta lukemin 1-3. Ronaldo oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Genoa keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Juventus kolme varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

AC Milan - Parma Calcio 1913 2‑2

AC Milan ja Parma eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 2-2. Parma menetti johtoasemansa 90. minuutilla, kun Hernández sinetöi loppulukemat. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. AC Milan keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Parma kolme varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
1.AC Milan11278302511
2.Inter11247312915
3.Napoli11238032611
4.Juventus1123650239
5.Sassuolo11226412112
6.AS Roma11216322416
7.Verona1119542159
8.Atalanta10175232116
9.Lazio11175241719
10.Udinese10134151314
11.Cagliari11123351823
12.Bologna11124071622
13.Sampdoria11113261619
14.Parma Calcio 191311112541219
15.Benevento11113261222
16.Spezia11102451523
17.Fiorentina1192361119
18.Torino1161371927
19.Genoa1161371022
20.Crotone1151281025

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Serie A:n Kisaoppaasta.

Lue myös:

PSG:n ja Basaksehirin pelaajilta rasisminvastainen kannanotto – Atalanta upotti Ajaxin

Mestarien liigan valtias Lyon vei voiton Hyyrysen Juventusta vastaan – myös Koiviston Göteborgille kotitappio

Tuija Hyyrysen Juventuksella kävi pahin mahdollinen arpaonni Mestarien liigassa – seurajohdon sanat lämmittivät: "Mikä voisi olla huonompi asia?"

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).

Suosittelemme sinulle