Hyppää sisältöön

Kainuulaiset lahjoittaneet ahkerasti puhetta koneälyä varten

Kainuulaiset ovat Suomen ahkerimpia ääninäytteen lahjoittajia.

Talvinen maisema, jossa kännykän ruudussa näkyy sääennustejuttu
Vielä kerkeää lahjoittamaan omaa ääntään kampanjassa, joka kerää ääninäytteitä tekoälyä varten. Arkistokuva. Kuva: Maxim Potkin, Unsplash / Annukka Palmén-Väisänen
Tanja Heikkonen

Voit kuunnella tämän jutun myös koneäänen lukemana. Koneääni lukee osan Ylen verkkojutuista 14.–18.12.2020. Kerro mielipiteesi koneäänen ja audiouutisten toiminnasta täällä (siirryt toiseen palveluun) ja lue lisää kokeilusta tästä.

Kainuulaiset ovat olleet aktiivisimpia puheen lahjoittajia kesällä alkaneessa Lahjoita puhetta -kampanjassa. Kampanja on luomassa tekoälyä suomen kielellä.

Kainuulaiset lahjoittivat puhetta lähes kymmenen tuntia 10 000 asukasta kohden. Kampanja on käynnissä vielä vuodenvaihteeseen saakka ja puhetta kaivataan vielä. Voit käydä lahjoittamassa puhetta täällä.

Koko hankkeen tavoitteena on kerätä 10 000 tuntia vapaasti puhuttua suomen kieltä: eri-ikäisiltä, eri tavoin suomea puhuvilta ja eri murrealueilta.

Lisää Kainuun uutisia Yle Areenassa: kuuntele, katsele ja lue mitä lähelläsi tapahtuu.

Katso tästä uusimmat koronavirukseen liittyvät tiedot Kainuusta.

Suosittelemme sinulle