Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Suomen paralympiajoukkue Tokioon täydentyi – Katja Karjalainen jo neljänsiin kisoihin

Tokion paralympialaiset on määrä järjestää elo-syyskuun vaihteessa.

Katja Karjalainen kuvassa
Katja Karjalaiselle paralympialaiset ovat jo tuttu juttu. Kuva: Paralympiakomitea
STT Urheilu,
Matti Lehtisaari
Avaa Yle-sovelluksessa

Suomen paralympiajoukkue Tokioon on täydentynyt kolmella urheilijalla. Valituksi tulivat mäntsäläläiset ratsastajat Katja Karjalainen ja Pia-Pauliina Reitti sekä haapavetinen ampumaurheilija Jarkko Mylly.

Karjalainen ja Mylly ylsivät kisajoukkueeseen saavuttamalla olympiamaapaikan, ja Reitti sai villin kortin.

Jo aiemmin Tokion joukkueeseen oli nimetty viisi urheilijaa: yleisurheilijat Leo-Pekka Tähti, Toni Piispanen, Amanda Kotaja ja Marjaana Heikkinen sekä jousiampuja Jere Forsberg.

Lontoossa 2012 kouluratsastuksen vapaaohjelman hopeaa voittanut Karjalainen on jo konkari, sillä Tokion kisat ovat hänelle neljännet paralympialaiset. Hänen hevosensa Dr. Doolittle on sen sijaan toista kertaa mukana paralympiatasolla.

Paralympialaiset on määrä kilpailla 24. elokuuta - 5. syyskuuta.

Lue myös:

Lähde Timesille: Japanin hallitus todennut, että Tokion olympialaiset täytyy perua

Suosittelemme