Lähes 400 maanviljelijää osallistui viime vuonna Varsinais-Suomessa alkaneeseen peltojen kipsikäsittely-hankkeeseen. Monivuotista hanketta rahoittaa ympäristöministeriö, joka on asettanut tavoitteeksi käsitellä kipsillä 50 000–80 000 peltohehtaaria.
Kipsi vähentää fosforin huuhtoutumista Saaristomereen.
Ensimmäisen hakukierroksen käsiteltävä peltomäärä on 10 500 hehtaaria, joista 9 000 hehtaarille kipsi on jo levitetty. Loppujen peltohehtaarien käsittely siirtyi viime vuodelta tälle vuodelle viljelykierron tai sääolosuhteiden takia, kertoo Varsinais-Suomen ely-keskus.
Innokkaimmin hankkeeseen tartuttiin Taivassalossa ja Vehmaalla, joissa pelloille levitettiin eniten kipsiä suhteessa soveltuvaan maaperään.
Tuloksia seurataan ottamalla vesinäytteitä Varsinais-Suomen joista.
– Ely-keskuksen omilla mittausasemilla tehostetaan manuaalinäytteiden ottoa. Hankkeelle on hankittu jokien sivuhaaroihin omia automaattiasemia, sanoo projektipäällikkö Pekka Salminen Varsinais-Suomen ely-keskuksesta.
Tavoitteena on saada kipsikäsittelyyn peltoja jokien varsilta.
Koealueena Savijoen valuma-alue
Suomen ympäristökeskus Syke on seurannut Liedon Savijoen kuntoa (siirryt toiseen palveluun) vuodesta 2014 saakka.
Savijoen valuma-alue on ollut kipsikäsittelyn koealueena. Alueella on peltoa käsitelty 1 500 hehtaaria. Savijokihankkeen seurannasta on tulossa vielä tämän talven aikana tuloksia.
Savijokihankkeen tutkijat jatkavat uusimman kipsihankkeen parissa.
– Tuloksilla kehitetään Saaristomeri-mallia, johon saadaan tarkennusta ja ymmärrystä, miten ravinteet kiertävät Saaristomeressä ja miten jokikuormitus vaikuttaa Saaristomeren tilaan, sanoo Salminen.