Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Lumi kaksinkertaisti urheilukaupan arvon tammikuussa

Myynti kasvoi urheiluvälinekaupassa peräti 114 prosenttia.

Asiakas katsoo suksivalikoimaa myymälässä Vantaalla.
Asiakas katsoi suksivalikoimaa myymälässä Vantaalla. Tammikuun lumisateet ovat moninkertaistaneet talvituotteiden myynnin. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
STT
Avaa Yle-sovelluksessa

Urheilukaupan myynnin arvo yli kaksinkertaistui tammikuussa verrattuna vuoden takaiseen, kertoo Muoti- ja urheilukauppa ry. Järjestön mukaan syynä oli lumipeitteen laskeutuminen eteläistä Suomea myöten.

– Pelkästään hiihtovälineissä kasvua kertyi huimasti, mutta toki vertailukohta viime vuoden mustaan tammikuuhun on hieman harhaan johtava. Viime vuoden tammikuussa Etelä-Suomessa pelattiin golfia, nyt hiihdetään, kertoo Muoti- ja urheilukauppa ry:n toimitusjohtaja Velimatti Kankaanpää tiedotteessa.

Nyt talviurheiluvälineistä on hänen mukaansa pulaa kaupoissa. Myynti kasvoi urheiluvälinekaupassa peräti 114 prosenttia. Myynti nousi urheiluvaatteissa 39 prosenttia ja -kengissä 14 prosenttia.

Yllättäen myös polkupyöräkauppa kasvoi 49 prosenttia, vaikka koko maa on lumen peitossa.

Lue lisää:

Monoista ja suksista on jo pahaa pulaa – "Valikoima kapenee entisestään hiihtolomiksi", varoittavat kauppiaat

Suosittelemme sinulle