Kauhavalla on tapahtunut kaksi erillistä onnettomuutta, jossa metsäpeuroja on jäänyt junan alle. Ensimmäinen onnettomuus tapahtui keskiviikon vastaisena yönä, jolloin alle jäi yhteensä kuusi eläintä.
Torstai-aamuna kahdeksan aikaan samassa kohdassa junan yli ajamaksi jäi viisi metsäpeuraa.
Simo Hemminki kuuluu Alakylän metsästysseuran suurriistavirka-apu ryhmään. Hän on nyt kahtena aamuna käynyt toteamassa karun näkymän.
– Eipä siellä ole ollut mitään tehtävissä, sen verran levällään ja palasina ovat eläimet olleet, Hemminki toteaa.
Syytä metsäpeurojen hakeutumiselle raiteille voi vain arvuutella. Hemmingin näkemys on, että lumitilanne on ajanut metsäpeurat ratapenkalle. Joka tapauksessa vastaavaa hän ei ole aiemmin kohdannut.
Onnettomuuspaikka on leveämpi ohituskohta, jossa on kahdet ratakiskot. VR:n kanssa on keskusteltu mahdollisuudesta tilapäisesti hiljentää junan vauhtia kyseisessä kohdassa.
Lähes 40 metsäpeuraa vaeltaa jo vapaana Lauhanvuoressa ja Seitsemisessä