Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Korona vaivaa Vancouver Canucksia – joukkueen kolme seuraavaa peliä siirrettiin

Vancouver Canucksin oli määrä kohdata Edmonton Oilers Suomen aikaa varhain sunnuntaina sekä Winnipeg Jets varhain maanantaina ja keskiviikkona.

Adam Gaudette
Adam Gaudette, Vancouver Canucks Kuva: Getty Images
STT Urheilu
Avaa Yle-sovelluksessa

NHL-jääkiekkoseura Vancouver Canucksin kolme seuraavaa ottelua on siirretty koronavirusmääräysten takia.

Canucksilta peruttiin jo aiemmin Calgary Flames -ottelu, joka oli määrä pelata Suomen aikaa varhain torstaina. Siirrettyjen pelien uudet ajankohdat eivät ole vielä tiedossa.

Canucksin hyökkääjä Adam Gaudette, puolustaja Travis Hamonic ja valmennusryhmään kuuluva henkilö on siirretty NHL:n koronaprotokollalistalle.

Listalle voi joutua esimerkiksi todetun koronatartunnan, -altistumisen, -oireiden tai -karanteenin takia. NHL ei tarkenna, mistä syystä kukin pelaaja listalle on joutunut.

Canucksin päävalmentaja Travis Green kertoi, että Gaudette on listalla positiivisen koronatuloksen takia.

NHL:n mukaan yhteensä 50 peliä on jouduttu siirtämään tällä kaudella. Kyseisistä otteluista 45 on siirretty koronamääräysten ja viisi sään takia.

Suosittelemme