Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 2 vuotta vanha

Tukes tutkii kuolemaan johtanutta sähkötapaturmaa Lohjalla

Tapaturmassa työntekijä oli mennyt muuntamoon, saanut sähköiskun ja menehtynyt. Tukes tutkii tapahtumien kulkua ja onnettomuustutkinta valmistuu syyskuussa.

Sähkökaapelin kuparin letitystä.
Sähkökaapeli kuvattuna helmikuussa 2021. Kuva ei liity tapaukseen. Kuva: Kristiina Lehto / Yle
Tiina Karppi
Avaa Yle-sovelluksessa

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes on ryhtynyt selvittämään kuolemaan johtaneen sähkötapaturman syitä.

Onnettomuus tapahtui Lohjalla 27. huhtikuuta. Tapaturmassa sähkönjakeluverkon alihankkijan työntekijä oli mennyt muuntamoon ja saanut sähköiskun, Tukes tiedottaa.

Onnettomuustutkintaryhmä selvittää tapahtuman kulkua ja siihen johtaneita tekijöitä yhdessä jakeluverkon haltijan, osallisten yritysten ja muiden viranomaisten kanssa. Tavoitteena on löytää keinoja vastaavien onnettomuuksien ehkäisemiseksi ja turvallisuuden parantamiseksi.

Onnettomuustutkinta valmistuu tämän vuoden syyskuussa.

Tukesin mukaan Suomessa tapahtuu vuosittain 0–3 kuolemaan johtanutta sähkötapaturmaa. Lisäksi viraston tietoon tulee vuosittain useita sähköisku- ja valokaaritapaturmia, joissa uhri on loukkaantunut vakavasti.

Suosittelemme sinulle