Pohjois-Lapin maakuntakaava menee uudelleen valmisteluun. Lapin liiton valtuusto päätti asiasta maanantaina äänin 43–3.
Valmisteluun palauttamista esitti Tiina Outila (vas.) Rovaniemeltä.
Kaavassa eniten kiistaa herättää merkintä Jäämeren radasta, jonka pelätään haittaavan muun muassa saamelaisten kulttuuria ja poronhoitoa. Moni valtuutettu moitti juuri kaavaan merkittyä rautatietä.
Lapin liiton hallituksen puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) sanoo, että tulevaan Pohjois-Lapin maakuntakaavaan ei tule varausta Jäämeren radalle.
– Koska valtuuston tahto oli näin laaja, Lapin liitto ei tule edistämään Jäämeren rataa.
Lohen mukaan valtuusto muutti mielensä, sillä vielä aiemmin valtuusto velvoitti Lapin liiton hallitusta edistämään ratahanketta.
– Nykytiedon valossa Jäämeren rata ei kannata taloudellisesti. Lähitulevaisuudessa sitä ei joka tapauksessa tule, vaan mahdollisesti se voisi olla tulla kyseeseen kymmenien vuosien päästä.
Maakuntajohtaja Mika Riipin mukaan maakuntakaavan valmistelu on aloitettava lähes alusta ja se kestää arviolta noin kaksi vuotta. Kaava tulee aikanaan seuraavan Lapin liiton valtuuston hyväksyttäväksi.