– Tuli ryysis, ja ollaan siihen erittäin tyytyväisiä, kertoo Vesa Parikka, pirkkalalaisen 4cateringin keittiömestari.
Parikan mukaan vielä kuukausi sitten pitopalvelussa mietittiin tosissaan, miten bisneksen pyörittämisen kanssa käy. Toukokuinen rajoituksien löysääminen toi kokeille hommaa.
– Ei tietenkään tullut sellainen ryysis, mitä valmistujaisaikoina parhaimmillaan, mutta kuitenkin, Parikka sanoo.
Parhaimmillaan entisaikoina 4catering on järjestänyt pitopalvelut 20 paikassa valmistujaispäivänä. Nyt lauantaina keikkoja on 12. Parikan mukaan ylipäätään kesä vaikuttaa kiireiseltä.
– Kyllä nyt on tilauksia tullut ja vaikuttaa siltä, että moni on odottanut pääsevänsä juhlia pitämään. Toivotaan, ettei uusia rajoituksia enää tule, jotta päästään palaamaan meidän normaaliin arkeen.
Kesäkeikat ovat erittäin tervetulleita
Samaa tarinaa kertoo pitopalveluita Pirkanmaan alueella tarjoavan Konnun keittiön ruokapalvelujohtaja Jukka Palo.
– Tarjouspyyntöjen määrä kasvoi räjähdysmäisesti kun rajoituksia lähdettiin purkamaan.
Palon mukaan pitopalvelutoimintaa ei juuri ole kuluvan vuoden aikana ollut, mutta edellisen kahden viikon aikana sähköposti on soinut siihen malliin, ettei kaikkia keikkoja ole voinut edes ottaa vastaan.
– Pääasiassa yksityishenkilöiden juhlia: valmistujaisia, häitä, muistotilaisuuksia ja syntymäpäiväjuhlia. Myös yrityksiä jonkin verran, mutta 25–50 hengen juhlat ovat enemmän yksityishenkilöiden juhlia.
Vuoden päähän kesälle 2022 on varattu jo paljon hääjuhlien pitopalveluja. Palon mukaan tulevia häitä järjestetään yli sadalle ihmiselle, eli koronan uskotaan olevan jo tuolloin taltutettu.
Konnun keittiöt pärjäsivät koronan yli kohtalaisesti ilman lomautuksia hoivakoteihin ja palvelutaloihin tekemiensä ruokatarjoilujen avulla. Juhlien pitopalvelut ovat kuitenkin se, jolla toiminnasta saadaan parhaat voitot irti.
– Myyntikate on hyvä, ja lisäksi kesäjuhlat ovat kivoimpia työkeikkoja mitä löytyy. Paluu normaaliin tuntuu meistä kaikista äärimmäisen mukavalta.
Vesa Parikan mukaan 4cateringissä juhlavalmisteluihin työvoima saatiin kasattua yllättävän helposti. Erilaisten ruokapussien ja -pakettien valmistus on pitänyt osan pitopalvelun väestä töissä, ja tähän ei tarvittu päälle kuin joitakin ylimääräisiä käsipareja, jotta juhlat saadaan kokattua.
Miltä tänä keväänä juhlapöytä näyttää? Parikka esittelee totutuin elkein kevätjuhlien antimia.
– Kylmää pöytää lähinnä tarjolla, se on se valmistujaisten hitti. Kauden kasvissalaatti, parsaa, zucchinia ja mansikka-vinaigrette. Perunasalaatti varhaisperunasta, lohta, maalaiskana-ceasarit, piirakoita joka lähtöön ja tuulihattuja erilaisilla täytteillä. Possurillettejä ja ankkarillettejä, Parikka luettelee herkut.
Onko voileipäkakku edelleen kesäjuhlien kestosuosikki?
– Kyllä se on valmistujaisten ja kevään juhlien kestohitti. Perinteiset maut on suosiossa edelleen eli lohta ja kinkkua, mutta löytyy myös esimerkiksi savuporoa, Parikka kertoo.