Poliisi varoittaa autoilijoita teillä liikkuvista hirvistä.
Kouvolassa on sattunut kahden viikon sisällä viisi hirvikolaria. Onnettomuudet ovat tapahtuneet eri vuorokauden aikoina ympäri Kouvolaa: Voikkaalla, Valkealassa, Utissa ja Korialla.
Henkilövahingoilta on kuitenkin vältytty.
Hirvet liikkuvat alkukesästä vilkkaasti, ja hirviemot vierottavat ylivuotiset vasansa. Tämä lisää hirvionnettomuuksien riskiä kaikkina vuorokauden aikoina.
Poliisi muistuttaa, että erityistä varovaisuutta tulee noudattaa erityisesti hirvivaara-alueella sekä paikoissa, joissa hirviaita alkaa tai päättyy.
Paras keino välttää onnettomuus on hiljentää ajonopeutta.
Kouvola on yksi Suomen pahimmista hirvirysistä. Suomen riistakeskuksen tilastojen mukaan esimerkiksi vuosina 2017 ja 2018 Kouvolassa tapahtui hirvikolareita eniten koko maassa.
Lue lisää: Suomessa ajetaan vuosittain tuhansia hirvikolareita – katso kartalta, millä teillä pelti rytisee
Lisää Kymenlaakson uutisia myös Yle Areenassa: katsele, kuuntele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.