Sauvon kunnanjohtajan virkaan tuli määräaikaan mennessä 11 hakemusta. Joukossa on mukana myös muutama tuttu nimi Varsinais-Suomen kuntakentältä.
Virkaan tähyää Sauvon kunnanhallitusta päättyvän valtuuskauden johtanut Satu Simelius (kesk.), joka toimii myös keskustan Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajana.
Juuso Alatalo (sd.) työskentelee puolestaan Kaarinassa palvelupäällikkönä. Hän on Mynämäen valtuuston puheenjohtaja. Alatalo toimi muutama vuosi sitten Sauvossa kunnanjohtajan sijaisena.
Sauvon ykkösvirka kiinnostaa myös Kati Rekolaa, joka työskentelee Kustavin vs. kunnanjohtajana ja sosiaalijohtajana. Hannu Heinonen luotsaa puolestaan Varsinais-Suomen lastensuojelukuntayhtymää.
Sauvon kunnanhallitus käsittelee hakijalistaa ja jatkotoimia maanantaina. Tavoitteena on, että nykyinen valtuusto ehtisi vielä valita uuden kunnanjohtajan.
Sauvoa 17 vuotta johtanut Seppo Allén irtisanoutui kesäkuun alussa.
Lue lisää: