Rovaniemen Koivusaareen etsitään lampaita laiduntamaan valtakunnallisesti arvokasta perinnemaisemaa.
Ounasjoen suiston saaria on hyödynnetty niittyinä 1960-luvun alkuun saakka. Viimeisen vuosikymmenen ajan aluetta on hoidettu lampailla. Saarella on luontopolku ja lintutorni.
Ely-keskuksen mukaan Koivusaaren hoito on tärkeää sen maiseman, kulttuuriperinnön ja lajiston vuoksi. Ounas- ja Kemijoen risteyksessä sijaitseva Koivusaari onkin yksi Helmi-elinympäristöohjelman tukea saavista kohteista.
Alueelle etsitään nyt uutta hoitajaa, jolle hoidosta aiheutuvat kustannukset korvataan kokonaisuudessaan luonnonsuojelulain tuella. Kiinnostuneet laiduneläinten omistajat voivat olla yhteydessä Lapin ELY-keskukseen.
Lisää Lapin uutisia Yle Areenassa: kuuntele, katsele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.