Varsinainen Kuhakunkun pääkilpailu käydään huomenna lauantaina. Viime kesänä kilpailu oli koronatauolla. Tavoitteena on, että pääkilpailuun osallistuu noin 200 venekuntaa, kertoo XXX-Fishing club Paltamo ry:n sihteeri Janne Mikkonen.
– Ennakkoon on ilmoittautunut 220 kilpailijaa ja uskoisin, että 300 menee rikki. Tosin tilanne riippuu paljon säästä.
Tänä vuonna mukana on myös kylänmiehen sarja. Siinä tarkoituksena on kannustaa mukaan pienempiä venekuntia. Kilpasarjassa saa olla maksimissaan viisi vapaa vedossa.
Millaisella saaliilla Kuhakunkku voitetaan tänä vuonna?
– Voittoon yltävä kokonaissaalis saattaa olla kahdeksan kilon paikkeilla. Nyt sää on vaihteleva ja epäilen, ettei kuha ole hyvällä syönnillä, ennakoi viime kisan voittaja, joensuulainen Jussi Väänänen.
Lisää Kainuun uutisia Yle Areenassa: kuuntele, katsele ja lue mitä lähelläsi tapahtuu.