Porissa ei ole merkkejä rottakannan noususta. Porin terveysviranomaisten mukaan rottakanta on normaalilla tasolla.
– Kaupunki on saanut ilmoituksia rotista, mutta esimerkiksi Rauman kaltaisesta tilanteesta ei ole merkkejä, kertoo terveysinsinööri Heidi Rosenblad.
Raumalla rottakanta lähti loppukesän aikana nousuun ja Rauman kaupunki tilasi pyydyksiä muun muassa viemäriverkostoon. Raumalla on pyydystetty tehoiskun aikana noin 300 rottaa.
Porissa terveysvalvonta on saanut tänä vuonna 15 ilmoitusta rottahavainnoista. Osa niistä voi koskea useampaa rottaa.
– Havainnot ovat eri puolilta kaupunkia ja koskevat useimmiten hoitamattomien kiinteistöjen ympäristöjä.
Koko viime vuoden aikana rottailmoituksia tuli noin 30.
– Yksittäisistä rottahavainnoista kannattaa ilmoittaa ensisijaisesti kiinteistön omistajalle. Terveysvalvonnassa keskitymme neuvontaan eli kerromme, miten rottaongelmaa voi torjua.